Yılbaşında sahte içki uyarısı

Pazartesi 21.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009 12:59
ABONE OL
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vatandaşlara alkollü içkileri Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) belgeli yerlerden almaları uyarısında bulundu.

Palandöken, yazılı açıklamasında, yeni yıla girerken, ''TAPDK Belgesi olmayan, kendi iştigal konusu dışında yılbaşı sepetleri hazırlayıp, haksız rekabet yaratan gelişigüzel yerlerden içki alınmamasını'', geçmişte yaşanan alkol zehirlenmesi olaylarının tekrar etmemesi için mutlaka TAPDK Belgeli yerlerden alışveriş yapılmasını istedi.

-''TÜKETİMDEKİ DÜŞÜKLÜĞÜN NEDENİ KAÇAK İÇKİ''-


Özelleştirmeden sonra, piyasada alkollü içki satışının serbestleştiğini ifade eden Palandöken, açıklamasında şunları kaydetti:

''İrili ufaklı 170 olan yerli ürün çeşidi şu an itibariyle 1520, ithal ürün çeşidi ise 1600 civarında. Yılda 44 milyon litre rakı, 45 milyon litre şarap, 2 milyon litre viski tüketilmektedir.
Firma ve ürün sayısının artmasına rağmen, geçen yıllara göre tüketimdeki düşüklük, kayıt dışı ve sahte alkollü ürünlerin piyasaya sürülmesinden kaynaklanmaktadır. Bugün, itibariyle yeni yıla sayılı günler kala tüketici vatandaşlarımızın dikkatli olmaları gerekir. Yerel yönetimlerin ve emniyet görevlilerinin, daha önce ölümcül sonuçlara yol açan sahte içkinin yapımında kullanılan etil alkol ile metanolü çok sıkı denetlemesi gerekir. Metanol, etil alkolden 5 kat daha fazla insan vücuduna zarar vermektedir.''

Alkollü içkilerin, normal satış fiyatının altında bir fiyattan ''asla satın alınmaması'' gerektiğini de belirten Palandöken, ''Çünkü, normal fiyatın altında satılan ürünün, sahte veya kaçak olması muhtemeldir. Alkollü içkileri, perakende satıcıların açıkça sergilenmekte olan raflarından seçin. Asla tezgah altından veya görünmeyen yerlerden çıkarılan ürünleri almayın'' uyarılarında bulundu.