1 canın bedeli 15 bin TL!

Salı 22.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009 13:23
ABONE OL
Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, 19 işçinin hayatını kaybettiği göçüğün meydana geldiği ocağın ruhsat sahibi firmanın başkanı Nurullah Ercan, olayda hayatını kaybeden çalışanların eş ve çocuklarına, 23 Aralık'tan itibaren 15 bin TL ödeme yapılacağını duyurdu.

Bükköy Madencilik Turizm ve Ticaret AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan, bugün bazı gazetelere ''Ercan Şirketler Topluluğu Bükköy Madencilik A.Ş'den duyurulur'' başlığıyla ilan verdi.

İlanda, maden ruhsatı, topluluk şirketlerinden Bükköy Madencilik Turizm ve Ticaret AŞ'nin uhdesinde bulunan Devecikonağı Kömür İşletmesinde 10 Aralık 2009'da meydana gelen elim madencilik kazası nedeniyle acılarının ve üzüntülerinin büyük olduğunu belirten Ercan, kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, acılı ve kederli aile ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diledi.

Ercan, beklenmeyen ve hiçbir zaman arzulanmayan bu acı sonun kendilerini derinden yaraladığını belirttiği ilanda, şu görüşlere yer verdi

''Yaraların sarılmasına her zaman ve her aşamada dayanak ve olanak sağlamak hem insani ve hem de vicdani sorumluluğumuz altındadır. 18 Aralık 2008 tarihli 'kamuoyunu bilgilendirme açıklaması'nda duyurulduğu üzere bu açıklamada yer alan anlayışımız doğrultusunda ve söz konusu müessif olayda hayatını kaybeden çalışanların eş ve çocuklarına ilk aşamada her bir aile bazında ve ileride tamamlanmak üzere 23 Aralık 2009 tarihinden itibaren 15 bin TL ödeme yapılacaktır.
Öte yandan, yetim kalan yavrularımızın hepsinin en iyi düzeyde eğitim ve öğretimlerinin tamamlanması için gerekli olacak maddi destek ve olanaklar ile öğretim sonrası hayatlarında da çeşitli sektörlerdeki işyerlerimizde iş olanağı sağlamayı borç biliyor ve bunu da sayın kamuoyu huzurunda taahhüt ediyoruz.''

Nurullah Ercan, olayın ardından gerekli tedbirleri alarak bütün ilgilileri harekete geçirdikleri gerekçesiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Devlet Bakanı Faruk Çelik, milletvekilleri, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Garnizon Komutanı Murat Gürdal ile arama kurtarma faaliyetleri için ocağa gelen Şentaş Madencilik AŞ, Polat Madencilik AŞ, Soma Kömürleri AŞ, TKİ Tunçbilek ve Soma İşletmeleri Grupları ve TKK Zonguldak İşletme Grubu yönetici ve çalışanlarına gösterdikleri hassasiyet ve yakın ilgiden dolayı teşekkür ve şükranlarını sundu.

Olaydan sonra yazılı ve görsel basında yer alan bazı haberlerin, ''bilgilendirenlerin yanlış ve kasıtlı davranışı nedeniyle gerçeklerden uzak, bunun da kendileri için üzücü ve yaralayıcı'' olduğunu ifade eden Ercan, ilanda şunları kaydetti:

''Çünkü hakkımızda bir yakalama ve tutuklama kararı olmadığı gibi saklanmamız veya herhangi bir yere kaçmamız veyahut adalete hesap vermekten kaçınmamız da söz konusu olamaz. Kaldı ki olayı duyar duymaz Mustafakemalpaşa'ya hareket etmiş olmamıza rağmen geçirdiğimiz rahatsızlık nedeniyle Ankara'ya dönmek zorunda kalınmış, doktorumuz müsaade etmediği halde 14 Aralık 2009 tarihinde tekrar kazanın meydana geldiği Mustafakemalpaşa ilçesine ve oradan kömür ocağına ulaşmış bulunmaktayız. Ancak ocakta fenalaşmamız üzerine ve kimseyle temas kuramadan tekrar Ankara'ya dönmek durumunda kaldık. Dolayısıyla yazılı ve görsel basınımızda bu durumun aksine yönelik bazı haberler doğru olmadığı gibi bunun kabullenmemiz de mümkün değildir. Nitekim kendi isteğimizle adliyeye gittiğimiz ve konu hakkında ifade verdiğimiz sayın kamuoyunun bilgilerindedir. Olayın soruşturmasının devam etmesi ve daha sonra da yargılama aşamasının başlayacak olması dolayısıyla bu ortamda kazaya ve nedenlerine ilişkin olarak herhangi bir beyanda bulunmak ve yorum yapmaktan özellikle kaçınıyoruz. Ancak, adli süreç sonunda şahsımın ve şirketimin ilgili mevzuat hükümlerine göre üzerimize düşenden fazlasını tam bir sorumluluk bilinciyle yerine getirdiğimizin de sabit olacağına inanıyoruz.''