Ciro hedefi % 7 sapan YKM 2010'da yurtdışına açılacak

2009'da hedefledikleri cironun yüzde 7 gerisinde kaldıklarını belirten Yeni Karamürsel (YKM) Genel Müdürü Jaklin Güner "Irak, Suriye, Mısır ve Tunus'ta 2010'da mağaza açmak için yer bakıyoruz" dedi

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Altmış yılını geride bırakan Yeni Karamürsel (YKM) komşu ülkelere odaklanıyor. YKM Genel Müdürü Jaklin Güner, Forum İstanbul'daki YKM mağazasında düzenlediği basın toplantısında Irak, Suriye, Mısır ve Tunus'ta mağaza açmak için yer baktıklarını söyledi. 2009 için yüzde 8 civarında büyüme öngördüklerini ancak hedefledikleri cironun yüzde 7 gerisinde kaldıklarını kaydeden Güner, 2010 yılında ise yüzde 11 büyümeyi öngördüklerini ifade etti.

8 MİLYON DOLAR YATIRACAK

Krize rağmen bu yıl 5 mağaza açtıklarını dile getiren Güner, 2010'da üç yeni mağaza açacaklarını bildirdi. Ankara Kentpark, Malatya Park ve İskenderun Prime Mall alışveriş merkezlerinde açacakları mağazalar için 8 milyon dolarlık bir bütçe hazırladıklarını belirten Güner, bu mağazalarda yaklaşık 600 kişiye iş imkânı sağlayacaklarını söyledi. Bugüne kadar hayata geçirmedikleri yurtdışı mağaza açılımını da 2010'da gerçekleştirmek istediklerini belirten Güner, "Irak, Suriye, Mısır ve Tunus'ta araştırma yapıyoruz. Zaten çok katlı mağazalar kendi ülkeleri dışında en çok komşu ülkelerde başarılı olurlar. Biz de bu stratejiden hareketle komşuları inceliyoruz. 2010'da yurtdışına açılabiliriz" dedi.

'FİYAT BELİRLEYİCİ OLUR'
2010'da indirim oranlarından çok ürün için belirlenen fiyatın satın almalarda belirleyici olacağının altını çizen Güner, "Fiyat konusunda kimsenin kimseye bir şeyi dikte etmeye hakkı yok. Sadece müşteri artık daha bilinçli ve karşılaştırma yaparak ihtiyacı olanı satın alıyor. Bu noktada net bir duruşu olan markaların satış performansı yükseliyor" diye konuştu.

'HİSSE SATIŞI İÇİN DOĞRU ZAMAN DEĞİL'
Yabancı yatırımcının perakende sektörüne olan ilgisinin yavaşlamasına rağmen hâlâ sürdüğüne dikkat çeken Güner, 2006 yılında 161 milyar dolar olan sektör büyüklüğünün 2009 haziran ayı itibariyle 199 milyar dolara ulaştığını söyledi. Yabancı ilgisinden YKM'nin de payını aldığını kaydeden Güner, özellikle yabancı yatırım fonlarının krizle birlikte sermaye sıkıntısı yaşadıklarını ancak her gidenin yerine yeni bir yatırım fonunun geldiğini söyledi. "Her dönem yabancı yatırım fonları ya da farklı firmalarla buluşup birleşme ya da satın alma konusunda görüşmek üzere birer kahve içiyoruz ama hiçbir görüşmemiz hisse paylaşımı noktasına gelmedi" diyen Güner, bunun için doğru bir zaman olmadığını dile getirdi.

2009'DA İKİ MAĞAZA KAPANDI
2009'da Erzurum ve Erzincan mağazalarını kapatmak zorunda kaldıklarını belirten Güner, o bölgelerde yeni açılan alışveriş merkezlerini deneyeceklerini kaydetti.