Doğalgaza zam geliyor mu?

Salı 22.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009 20:42
ABONE OL
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tekel'in son 2 yılda faaliyet yapmamasına rağmen yılda 480 milyon lira ödendiğini, bu paranın eğitim, araştırma, geliştirme veya alt yapıya kullanılması halinde daha fazla vatandaşa iş ve aş üretileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Şimşek, maddeler üzerinde milletvekillerinin doğalgaz ve elektriğe zam yapılacağına ilişkin sorularını cevaplandırdı. Şimşek, enerji fiyatlarının ne zaman artacağının ve ne zaman azalacağının otomatik fiyat mekanizmasıyla belirlendiğini belirterek, dünyadaki doğalgaz, petrol ve döviz fiyatlarındaki artış veya azalışın fiyatlara yansıtılacağını söyledi.

Tekel işçilerinin durumuna da değinen Şimşek, 72 milyon insanın hakkını korumakla yükümlü olduklarını vurgulayarak, ''Tekel'in faaliyetleri aşağı yukarı durmuş durumda. Son 2 yıldır önemli bir faaliyet olmadığı halde yıllık 480 milyon liraya yakın para ödenmektedir. Şimdi biz bu parayı Türkiye'de eğitim için, araştırma, geliştirme için, alt yapı için kullanırsak çok daha fazla vatandaşa iş, aş üretiriz'' diye konuştu.

Şimşek, özelleştirmelerden kaynaklanan durumlarda ihbar ve kıdem tazminatı verilen işçilerin 4C kapsamında yeniden işe alındığını söyledi.

Şimşek, sağlıkta sürdürülebilir finansman dengesinin sağlanması için, katkı payı uygulamanın zorunlu olduğunu söyledi.

AB ortalamasında doktora giden her 100 kişiden sadece 35'ine reçete yazıldığını, Türkiye'de doktora giden her 100 kişiden 85'ine reçete yazıldığını kaydeden Şimşek, katkı payı uygulamasıyla reçetelerdeki istismarın engellenmesinin amaçlandığını ifade etti.

TBMM Genel Kurulunda, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının 11. maddesi görüşülüyor.