Doğu Avrupa'da en hızlı toparlanma Türkiye'de olur

Dünya Bankası'nın Doğu Avrupa'da bulunan 1.686 şirket üzerinde yaptığı ankette Türkiye krizden çıkışta ilk sıraya oturdu. Türk firmalarının düşük borç oranları en büyük avantajları

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Dünya Bankası, en son yaptığı anketlere göre, Türkiye'nin, Doğu Avrupa'da, küresel mali krizden en hızlı çıkabilecek ülke olduğunu bildirdi. Bulgaristan, Macaristan, Letonya, Litvanya, Romanya ve Türkiye'yi de içeren bin 686 işletmeden veriler toplanarak hazırlanan raporda birinci sırada bulunan Türkiye'yi Macaristan ve Romanya takip ediyor. Ankete göre şirketler, işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılam a k için iç kaynaklara daha fazla dayanarak, vergi ödemelerini geciktirerek ve borçlarını yeniden yapılandırmaya çalışarak krize cevap verebildiler. Dünya Bankası anketine göre, Türkiye yüzde 7 ile bölgede, en yüksek (krizden) çıkış oranına sahip bulunuyor. Türkiye aynı zamanda, en fazla istihdam değişikliği oranına da sahip durumda. Ankete göre, Aralık 2007 ile Haziran 2009 arasında sürekli istihdamda yüzde 8'in üzerinde azalma oldu.

SATIŞLAR DÜŞTÜ

Ayrıca, aynı dönemde, ortalama kapasite kullanım oranı yüzde 65'ten yüzde 51'e düştü ve satışlarda yüzde 22'lik bir azalma oldu. Türk şirketlerinin, gerek borçluluk düzeylerinin düşük olması, gerekse mali sistemin nispi sağlam yapısının olumlu avantajları olduğu belirtiliyor.