Reklam zengini Google sıra vergiye gelince cimrileşti

Türkiye'de aldığı reklamlara karşılık yurtdışında fatura kestiği için 71 milyon lira ceza alan Google, İngiltere'de de benzer yöntemle vergi kaçırmakla suçlanıyor

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Dünyanın en büyük arama motoru şirketi Google'ın başı yine vergi kaçırma suçlamaları ile dertte. Geçtiğimiz aylarda, Türkiye'de aldığı ilan ve reklama karşılık yurtdışında fatura kestiği tespit edilen ve 71 milyon liralık cezaya çaptırılan şirkete aldığı cezanın mürekkebi kurumadan İngiltere'den benzer bir suçlama geldi. İngiltere'de 2008'de 1.6 milyar sterlinlik (2.5 milyar dolar) reklam geliri elde eden Google'ın 450 milyon sterlini (725 milyon dolar) bulan vergiden kurtulmak için yan şirketler aracılığıyla faturaları Avrupa merkezi olan İrlanda'nın başkenti Dublin'e yönlendirdiği ortaya çıktı. Google, İngiltere'de kurumlar vergisi yüzde 28-30 arasında değişirken İrlanda'da bu oranın yüzde 10-25 arasında olması nedeniyle böyle bir yola başvurmakla suçlanıyor.

'YASAYA UYDUK'
Gelirlerin tümümün Dublin'de toplanması dolayısıyla hesaptaki tüm gelirin sadece İngiltere'deki reklam geliri olarak kabul edilemeyeceğini savunan Google yönetimi vergi kaçırma suçlamalarına karşılık, "Bizim Avrupa merkez binamız İrlanda'nın başkenti Dublin'de. Biz vergi kanunlarına tamamen uyduk" dedi.

'ULUSLARARASI ŞİRKETLER BU YÖNTEMİ SEVİYOR'
Vergi uzmanları, dünyada Google gibi çok sayıda uluslararası şirketin benzer yöntemlerle vergi kaçırdığını ve ülke hazinelerine zarar verdiğini ifade ediyor. Uluslararası şirketlerde 'transfer fiyatlandırması' olarak nitelendirilen uygulama vergi otoritelerince 'düşük vergili alanlarda kazanç rezervasyonu olabilir' diye eleştiriliyor.

YOUTUBE'DAN TEMSİLCİLİK AÇMASI İSTENDİ
Google gibi başı sık sık derde girenlerden biri de Youtube. Atatürk aleyhine videolar nedeniyle 1 yılı aşkın süredir erişime kapalı olan Youtube'un tekrar erişime açılması için Ankara'nın öne sürdüğü şartlardan biri de Türkiy'de ofis açması. Birkaç kez Youtube temsilcileri ile biraraya gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, şirketin temsilcilik açmaya sıcak yaklaşmamasına sert tepki göstermişti.