Yeşil kartlı ve askerler kapsam dışı

Salı 22.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009 12:31
ABONE OL
Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği arasındaki anlaşma krizinden 9,5 milyon yeşil kartlı ve askerler etkilenmeyecek. Eczanelerle tek tek anlaşma olmasa bile SGK kapsamı dışında kalan bu iki kesim ilaçlarını, 17 Ocak 2010 sabahı da eczanelerden ücretsiz alabilecek. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı sigortalıları ve bakmakla yükümlü olduğu 62 milyon kişi ise serbest eczanelerden ilaç alamayacak. Alırlarsa parasını cepten ödeyecekler.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ilaç alım protokolünü iptal etmesinin ardından başlayan tartışma sürüyor. Kurum, eczacıların çatı örgütünü aradan çıkaracak sözleşmeyi bitirdi. TEB'in bulunduğu 45 maddenin üzeri çizildi. 23 bin eczaneyle tek tek anlaşma yapmak için Sosyal Güvenlik İl Müdürlerini yetkili kıldı. TEB ise eczanelerin bireysel anlaşmaya yanaşmayacağı ısrarlarını sürdürüyor. Bu yönde odalar aracılığıyla imza toplanırken, bundan sonra izlenecek politikayla alakalı eczacı oda başkanlarıyla TEB toplantı yapıyor. Toplantı sonunda eczacıların anlaşma yapıp yapmayacağı netlik kazanacak.

16 Ocak 2010'a kadar hangi sonucun çıkacağı 71 milyon vatandaş tarafından merakla beklenirken, bu krizden etkilenmeyecek iki kesim bulunuyor. Sağlık Bakanlığı kapsamındaki yeşil kartlılar ile Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde çalışanlar. Eczaneler, devletle anlaşmasalar dahi fesih edilen anlaşmanın dışında kalan bu iki kesim 17 Ocak 2010 sabahı ilaçlarını bugünkü gibi almayı sürdürecek. Hiçbir geliri olmayanlara verilen yeşil kart sayısı Sağlık Bakanlığı kayıtlarında 9 milyon 593 bin 981 kişi. Bu kişiler 1 Ekim 2010'da SGK kapsamına geçecek.

NÜFUSUN BÜYÜK KISMI İLACI CEBİNDEN KARŞILAYACAK

Kamu çalışanları 15 Ocak 2010 tarihinden sonra Genel Sağlık Sigortası şemsiyesi altına gireceği için anlaşma olmazsa memurlar da ilaç alamayacak. SSK kapsamındaki 35 milyon sigortalı ve yakını ile Bağ-Kur kapsamındaki 16 milyon kişi de 17 Ocak 2010 sabahı sıkıntı yaşayacak. Anlaşma olmazsa memurlarla birlikte yaklaşık 62 milyon vatandaş serbest eczanelerden ilaçlarını para vererek almak zorunda kalacak.

SSK ECZANELERİ GERİ Mİ GELİYOR


Öte yandan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, SGK'nın devlet hastanelerine ve sağlık ocaklarına eski SSK eczanelerini açmayı amaçladığını iddia etti.

Saylan, yaptığı açıklamada, "Böyle giderse hastanelerde ve sağlık ocaklarında kullandığı ilacı bulamayan vatandaşlar için "paran yoksa, sağlık da yok, ilaç da yok' devri başlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, SGK'nın reform adı altında eczane eczacılarını sağlık sisteminden tasfiye etmek istediğini öne sürerek, yetkilileri vatandaşın ilaca ulaşımını engelleyen bu girişimlerinden vazgeçmeye çağırdı.

-2010 YILINDA VATANDAŞLARI NELER BEKLİYOR?-

2010 yılında vatandaşların SGK eczanelerinden ilaç almak zorunda bırakılacağını kaydeden Saydan, bu durumda mahalledeki eczanelerin kapısının vatandaşa kapatılacağını bildirdi. Saydan eski sisteme geri dönülecekse SSK eczanelerinin ve SSK ilaç fabrikasının hangi amaçla kapatıldığını sorarak şöyle devam etti:

"7 milyon 235 bin memur ve bakmakla yükümlü olan kişiler de 15 Ocak 2010 tarihi itibariyle SGK'ya bağlanmış olacak ve 15 Ocak ta SGK'ya geçmeyen 10 milyon yeşil kartlı ve bu kesimlerin tamamı da gece yarısı çıkarılacak bir tebliğ ile SGK eczanelerine gitmek zorunda kalacaklardır. Bu eczanelerden nasıl ilaç verileceği, ne çeşit ilaçlar olacağı ve hasta kuyruklarını eski SSK'lılara soracak olursanız anlatacaklardır. Bu eczaneler çok kısa süre içinde eski SSK eczanelerinde olduğu gibi tek tip tansiyon ilacı, tek tip ağrı kesici ve mümkün olduğunca en az çeşit ilaç bulunacaktır."