Ziraat, Yunanistan'da banka satın almak için fırsat kolluyor

Ziraat Bank Yunanistan Genel Müdürü Özeniş, finansal krizin yeni fırsatlar doğurabileceğini belirterek, "Yönetim kurulumuz uygun görürse yerel bankalardan birini satın alabiliriz" dedi

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Türkiye'nin kamu devi Ziraat, Yunanistan'daki finansal krize rağmen bu ülkedeki büyüme planlarını revize etmedi. Ziraat Bank Yunanistan Genel Müdürü Öznur Özeniş, bu ülkedeki faaliyetlerine Şubat 2009'da Atina ve Gümülcine'de şubelerini hizmete açarak başladıklarını hatırlatarak, "Zor zamanda önemli bir yatırım yaptık. Ama bu kararımızdan bir gün bile pişmanlık duymadık. Biz Yunanistan'ın geleceğine inanıyoruz ve bu yüzden buradayız" dedi. Ülkeyi etkisi altına alan finansal krizin bankacılık sistemini de sarstığını kaydeden Özeniş, " Buna karşın büyük Yunan bankaları bundan çok fazla etkilenmedi. Ama krize hazırlıksız yakalanan bazı yerel bankaların ciddi sermaye desteğine ihtiyacı olduğu herkes tarafından biliniyor. Yani Türk bankaları açısından birleşme ve satınalma fırsatları oluştuğunu söyleyebiliriz" dedi. Özeniş sözlerini şöyle sürdürdü: "Yola ilk çıktığımızda Yunanistan'da kısa vadede organik büyümeyi planladık. Ama eğer yönetim kurulumuz uygun görürse burada banka almayı da düşünebiliriz."

3'ÜNCÜ ŞUBE İSKEÇE'YE
Özeniş, Yunanistan'da patlak veren ekonomik krizin büyüme planlarını etkilemeyeceğini belirterek, "Yunanistan'daki üçüncü şubemizi 2010 yılının hemen başında İskeçe'de açacağız. Şube için yer bakıyoruz ve kısa zamanda bunu sonuçlandıracağımıza inanıyorum" diye konuştu.