Cinsiyet ayrımcılığına ombudsman bakacak

Hükümetin başlattığı bir çalışmaya göre, İş hayatında cinsiyet ayrımcılığına uğrayanlar hakkını önce Eşitlik Kurulu'nda arayacak

Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
BİRÇOK AB üyesi ülkede olduğu gibi erkeklere de ücretsiz doğum izni verilmesi için hükümet çalışma başlattı. Kadınların daha fazla çalışma hayatında yer almasını sağlamak için çocukların kreş masraflarının devlet tarafından karşılanması da gündemde. İşsizlik Sigortası Fonundan yararlandırma koşullarının kayıt dışı çalışma oranı yüksek olan kadınlar açısından iyileştirilmesi isteniyor. AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almalarını sağlamak amacıyla hazırladığı raporu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakanı Ömer Dinçer'e verdi. Dinçer'in talimatı ile raporda yer alan önerilerin hayata geçirilmesi için Çalışma Bakanlığı hazırlık başlattı. Yapılacak değişikliklerin bir tasarı olarak önümüzdeki haftalarda Meclis Başkanlığına sunulacağı bildirildi. Şahin'in raporunda yer alan önerilere göre, idari ve mali özerkliğe sahip Eşitlik Kurulu oluşturulmalı. Bu kurum, iş hayatında kadın ya da erkek olduğu için ayrımcılığa maruz kalan kişilerin mahkemeye gitmeden önce başvuracakları bir yer olacak. Kurum gerekli incelemeleri yapıp iki tarafı uzlaştırmaya çalışacak.

KREŞ PARASI DEVLETTEN

Kreş gündüz bakımevi gibi sosyal destek kurumlarının sayısı artırılmalı, doğum yapan kadının çocuğunun kreş veya bakıcı ücreti, aile ve sosyal yardım sigorta kolundan devlet tarafından karşılanmalı. Bu nedenle aile ve sosyal yardım sigortası adı altında bir sigorta kolu ihdas edilmelidir. Diğer taraftan mahalle kreşleri yaygınlaştırılmalıdır.