G.Doğu'da kol gezen işsizlik Karadeniz'e uğramamış!..

TÜİK'in iller bazında ilk kez açıkladığı işsizlik verileri inandırıcı bulunmadı. En yüksek işsizlikte ilk sıralar Güneydoğu olurken yıllardır işsizlikle boğuştuğu haberleri yapılan Karadeniz'de oranlar yüzde 4-5'lerde

Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye'de de ilk kez dün iller bazında açıklandı. İşgücüne katılım, istihdam ve işsizlik oranı olmak üzere 3 parametrede hesapladığı verilerine göre işsizlikte şampiyon yüzde 22.1 ile Şırnak oldu. Onu yüzde 20.5 ile Adana, yüzde 18.3 ile Hakkari izledi. Doğu illeri yüksek işsizlik oranlarıyla dikkat çekerken Karadeniz ise işsizlik ve işgücüne katılım oranında en iyi durumdaki bölge oldu. Ancak oranlar sanayi ve ticaret odalarının temsilcilerince fazla inandırıcı bulunmadı.


İşsizliğin en düşük olduğu iller Ardahan, Kars ve Bayburt oldu. İşgücüne katılım Rize, Ordu, Trabzon'da Türkiye ortalamasının çok üzerinde yüzde 68'lere kadar çıktı. Bu illerde işsizlik oranları ise 4-6 arasında görünüyor. Ancak bölgede, tarlasında 2-3 ay çalışanlar işsizlik rakamına dahil olmadığı için gerçek işsizlik ve istihdam rakamının düşük göründüğü belirtiliyor. Hatırlanacağı üzere birkaç yıl önce Trabzon'da Rahip Santora ve Hrant Dink cinayetlerinden sonra bölgede cinayetlerin ana nedenlerinden biri olarak bölgede yüksek genç işsizlik olduğu iddia edilmişti. En iyi işsizlik oranı açıklanan il olan Ardahan da itiraz var. İlde işsizlik oranı sadece yüzde 3.7. Ardahan Sanayi Odası Başkanı Latif Tosunoğlu rakamları inandırıcı değil dedi. Öte yandan İstanbul'da işsizlik yüzde 11.2 olarak tahmin edildi. Buna göre, 12.7 milyon insanın yaşadığı İstanbul'da 493 bin işsiz bulunuyor. Başkent Ankara ve İzmir'de işsizlik yüzde 11.8 olarak hesaplandı.

KARA LAHANA VE BALIK İŞSİZLİĞİ AZ GÖSTERDİ

HALİM METE
TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Rizeli olan Halim Mete, TÜİK'in Karadeniz bölgesi için açıkladığı işsizlik rakamlarına katılmadığını söyledi. Mete, "Karadeniz bölgesinde az gözüküyor. İş arama umudunu kaybedenler bu rakam içinde değil. Karadeniz'dekiler genellikle kendi kendilerine yeten insanlardır. Karalahana ile balıkla yetinen insanlar. Büyükşehirlere göç edenler de var. Ordu'da rakamların düşük olmasının sebebi orada fındık üretiminin olması. O nedenle iş arama ihitiyaçları yok. Hatta Karadeniz'e gelip çalışan Gürcüler de var" dedi.

İNANDIRICI DEĞİL

LATİF TOSUNOĞLU
Ardahan Tic.San. Odası Bşk.
"TÜİK'İN rakamları doğru ve inandırıcı gelmiyor. Kimse bana Ardahan'da 10 kişinin dahi işe girdiğini ispat edemez. İldeki işsizlerin çoğu büyükşehirlere göç etti. TÜİK araştırmayı sanayisi olan illere göre yapmalı."

SIKINTI MESLEKSİZLİK

OSMAN GELİŞ Şırnak Tic.San.Odası Başkanı
"HER yerde işsizlik var ama Şırnak olarak bizim asıl sıkıntımız mesleksizlik. Şırnak'ta işsizliği tetikleyen en büyük faktör, bölgede yaşanan olaylar. Huzur ortamı yaratılırsa çoğu teşvik yasalarına, kredilere gerek duymadan işsizliğin azalacağına inanıyoruz."