UKOME'nin sert uyarısı üzerine AVM'ciler kırmızı alarma geçti

Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin ücretli otopark sorununu yeniden gündeme getirip AMPD ile görüşme talep etmesi AVM'cileri tedirgin etti. Yöneticiler dün acil durum toplantısında bir araya geldi

Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
Alışveriş merkezleri ve Perakendeciler Derneği Sektörel Alt Komisyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)'nin ücretli otopark sorununu yeniden gündeme getirmesiyle dün acil durum toplantısı yaptı. Her bir AVM bazında imar planlarını yeniden inceleyeceklerini ve ücretli otopark sorununu konuşmak üzere AMPD yönetimiyle görüşmek istediklerini derneğe ileten yetkililerin talebi üzerine ilgili komisyon AVM'cileri dün acil toplantıya çağırdı. Daha önce otoparkların ücretsiz olması yönünde karar alan ve kurala uymayan AVM'lere ceza kesen UKOME'nin uygulaması yargıya başvuran AVM yöneticilerinin çabasıyla 2. İdare Mahkemesi tarafından bu ay başında iptal edilmişti. Belediyenin hukuk müşavirliği bir yandan kararı temyiz için harekete geçerken bir yandan da daha önce görüşme taleplerine cevap vermeyen AVM yöneticilerine sert bir uyarı mesajı verdi. Sineması olan AVM'lerde 3, olmayan AVM'lerde ise 2 saat bedava otopark uygulamasının yeniden hayata geçirilmesini dile getiren UKOME'ciler 'hukuki bir süreç başlatmadan sorunu masada çözme' önerisi getirdi.

İŞ KULELERİ'Nİ ÖRNEK VERDİ
İlçe belediyelerinin bu konuda karar verme yetkisi olmadığını dile getiren UKOME yetkilileri, İş Kuleleri'ne açtıkları ve kazandıkları davayı örnek gösterdi. UKOME daha önce, AVM'lere gelen arabalı müşterilerin, park ücreti ödememek için yollara park ederek trafik yoğunluğunu önlemek amacıyla 0-3 saat arası ücret alınmamasını kararlaştırmıştı.