Yılbaşında çalışanlar kutlamayı ihmal etmiyor

Skype'ın araştırmasına göre Avrupa'da çalışan kesimin yüzde 80'i yılbaşı ya da dini bayramlarda düzenli olarak çalışmak zorunda olmasına rağmen bunun tadını çıkarmayı unutmuyor.

Çarşamba 23.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009 17:39
ABONE OL
Skype'dan yapılan açıklamaya göre, RedShift araştırma şirketine yaptırılan ve İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Polonya, Rusya ve Türkiye'de toplam 7 bin 17 kişiyle online olarak gerçekleştirilen araştırma, farklı ülkelerde yaşayan insanların, yılbaşı ya da dini bayramlar gibi özel günlerde çalışmak zorunda kalması durumunda aileleriyle ne ölçüde ve nasıl vakit geçirdiğini ortaya koymak amacıyla yapıldı.

Araştırmaya göre, Avrupa'da çalışan kesimin yüzde 80'i yılbaşı ya da dini bayramlarda düzenli olarak çalışmak zorunda olmasına rağmen bunun tadını çıkarmayı unutmuyor. Türk halkının ise yüzde 53'ü her yıl, yüzde 23'ü de her iki yılda bir bayram veya yılbaşı tatillerinde çalışmak zorunda kalsa da ailesi ve sevdikleri için vakit yaratıyor ve internet ve telefon aracılığıyla sevdiklerini kutlamayı ve eğlenmeyi ihmal etmiyor.

Araştırmaya Türkiye'den 18 yaş üstü ve yüzde 27'si günlük hayatında Skype kullanıcısı olan toplam bin kişi katıldı. Bu katılımcılardan yaklaşık yüzde 18'i bayramlarda çalıştığını ve yüzde 21'i de 1 Ocak 2010 günü çalışacağını belirtmesine rağmen, aynı günlerde sevdikleriyle vakit geçirmenin alternatif yollarını buluyor.

Çalışmaya katılan Türkler'in yüzde 76'sı işleri gerektirdiği için, yüzde 23'ü de gönüllü olarak özel günlerde çalıştığını belirtiyor. Bu kişilere çalışmak zorunda kaldıkları bu tür günlerde sevdikleriyle ya da aileleriyle nasıl görüştükleri ya da ne yolla bağlantı kurdukları sorulduğunda ise yüzde 80'i ''telefonla'', yüzde 59'u ''SMS''le yanıtı verirken, yüzde 81'i de telefonun yanı sıra ''email, sosyal ağlar ve Skype gibi online yöntemlerle'' cevabını veriyor.

Araştırmada görüşleri sorulanların yüzde 63'ü böyle günlerde çalışmak zorunda olmanın en kötü yanının, ''ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçirememek'' olduğunun altını çiziyor. Ayrıca katılımcıların yüzde 49'u bugünlerde çalışırken aileleriyle görüşebilmelerinin kendilerini keyiflendirdiğini ifade ediyor. ''Özel günlerde çalışırken hangi yöntemlerle eğlenirsiniz'' sorusuna katılımcıların yüzde 49'u ''internette sörf yaparak ve sosyal sitelere girerek'' cevabını veriyor. Katılımcıların yüzde 38'i ise yaptıkları işin kendilerini yeterince meşgul ettiğini belirterek, ''eğlenmeye pek vakit bulamıyorum'' şeklinde yanıtlıyor.

1 OCAK'TA TÜRKLER'İN YÜZDE 21'İ ÇALIŞACAK
Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 53'ü her bayram ya da yılbaşı tatilinde çalıştığını söylerken, yüzde 23'ü iki yılda bir, yüzde 6'sı da her beş yılda bir mutlaka bir kez çalışmak zorunda kaldığını ya da çalıştığını belirtiyor. 1 Ocak 2010'da işinin başında olacağını belirtenlerin oranı ise yüzde 21...

Araştırmaya katılan Türkler'in yüzde 27'si günlük hayatta Skype'ı etkin bir biçimde kullandıklarını söylerken yüzde 41'i gelecekte Skype'ı bu tür kutlamalar için daha sık kullanmayı düşündüğünü söylüyor.
Skype'ın Avrupa çapında yaptırdığı araştırmaya göre 7 bin 17 kişinin yüzde 5'i şimdiye kadar yılbaşı ya da bayram tatilinde bir kez bile çalışmamış. Yüzde 80'i ise her 2 yılda bir böyle günlerde çalışıyor.

Yaygın tatil günlerinde çalışma ihtimali en yüksek olanlar yüzde 91 oranıyla Fransızlar ve İspanyollar iken bugünlerde düzenli olarak çalışma ihtimali en düşük grup ise yüzde 60 oranıyla İngilizler...

Yılbaşı ve Noel gibi özel günlerde çalışmanın tadını en çok çıkaranlar yüzde 58 ile Ruslar olurken, bundan en az hoşlananların yüzde 35 oranıyla İngilizler'in olduğu belirtilen araştırmaya göre, aileleriyle özel günlerde birlikte olmayı en çok önemseyenler yüzde 59 ile Almanlar...

Ruslar için ise parti atmosferinde olmak, aileyle beraber olmaktan daha önemli bir faktör.

Araştırmaya ilişkin görüşlerine de yer verilen Skype Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Pazarlama Müdürü Jonathan Watson, Skype'ın ve benzer online iletişim kanallarının insanların birbiriyle bağlantıda kalmasına yardımcı olmasının çok olumlu bir şey olduğunu belirtti.

Watson, ''Böyle özel anlarda aileden ve arkadaşlardan uzak kalmak ve herkes kutlama yaparken çalışmak zorunda olmak gerçekten sıkıntı verici olabiliyor. Öyle umuyoruz ki Skype'ın sağladığı ücretsiz telefon ve görüntülü konuşma imkanlarından, özel günlerde çalışmak zorunda kalan herkes yararlanıyordur'' ifadelerini kullandı.