'Kumara yakın türevlere karşıyız'

BDDK Başkanı Bilgin, bazı bankacıların türev ürünlerle ilgili soru işaretlerine açıklık getirdi. Bilgin "Kumara yakın türevlere karşıyız. Opsiyon, swap ve forward işlemlerine karşı olmamız mümkün değil" dedi

Cuma 25.12.2009
ABONE OL
İstanbul'un finans merkezi olmasının önündeki en büyük engellere örnek olarak finansal ürün çeşitliliğinin azlığı gösteriliyor. Yabancı yatırımcıları çeşitli risklere karşı koruyacak ve daha fazla arbitraj olanağı sağlayacak finansal ürün eksikliği yıllardır yetkililerce dile getiriliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin de son günlerde türev ürünler karşı olduğunu sıklıkla ifade ediyor. Bankacılık kulislerinde ise türev ürünlere izin verilmeden finansal ürün çeşitliliğinin sağlanamayacağı ve İstanbul'un finans merkezi olamayacağı konuşuluyor. İşte bazı bankacıların kafasındaki bu soru işaretlerine Tevfik Bilgin yanıt verdi. Bilgin, riskten korunmayı sağlayacak olan türev ürünlere kesinlikle karşı olmadıklarını vurgulayarak, "Riski hedge etmek için türev ürünlerin kullanılmasına kesinlikle karşı değiliz. Örneğin opsiyonlar, forword, future ve swaplar elbette kullanılacak. Bankalara 'Bu enstürümanları kullanmayın' demek, bankalara 'Mevduat toplamayın' demek gibi olur. Biz küresel krize de neden olan, bire 60 gibi yüksek kaldıraçlı türev ürünlere karşıyız. Bunlar kumara yakın türev ürünler, karşı olduğumuz bunlar" dedi.

TÜREV KULLANIMI ARTIYOR

Mevcut türev ürünlerin bankalarca önemli ölçüde kullanıldığına dikkat çeken Bilgin, "Bu ürünleri uygulamayan zaten ya bankacılığı bilmiyordur ya da herşeyi garanti görüyordur" değerlendirmesinde bulundu. Sektör verileri de türev ürün kullanımının arttığına işaret ediyor. BDDK verilerine göre türev işlemlerin büyüklüğü Eylül sonu itibariyle 269 milyon lirayı aştı. Para ve döviz türevleri 2008 sonuna göre yüzde 32, faiz türevleri ise yüzde 36 oranında arttı.