Piyango biletinde büyük vurgun

Cuma 25.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009 18:27
ABONE OL
Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği bir operasyonda son yılların en büyük sahtecilik olayı ortaya çıkarıldı.

Polisin gerçekleştirdiği operasyonda Ankara ve Manisa'da bulunan iki matbaada yüz binden fazla sahte Milli Piyango bileti ele geçirildi.

Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, bir istihbaratı değerlendirerek, sahte ''kazı kazan'' bileti basıldığını tespit etti.

Olayla ilgili çalışmaları yoğunlaştıran mali polis, zanlıların aynı zamanda Milli Piyango'nun yılbaşı çekilişiyle ilgili sahte bilet bastıklarını da ortaya çıkardı.

Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından alınan izin çerçevesinde ''Talih Kuşu'' adıyla projeli bir çalışma gerçekleştirildi.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından altı ilde eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyon kapsamında Mehmet S., Mehmet Y., Okan O., Mehmet S., Ahmet T., Fikret B., Ahmet T., Mehmet K., Vedat K., Erkan T., Ersel T., Esat E., İsmet K., Kemal K. ve Ahmet K. gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında Ankara Ulus'ta ve Manisa'da birer matbaa ortaya çıkarıldı.

Zanlılarla birlikte satışa hazır durumda bin 107 adet Milli Piyango bileti, 4 bin 535 adet ''kazı kazan'' kartı, 9 bin adet üzeri kazınmış ''kazı kazan'' kartı, Milli Piyango İdaresi'ne ait sahte bayilik ruhsatı, kopyalama cihazları, manyetik şerit makinesi, pres makinesi, tarayıcı makine, tahta kesim kalıbı, fosforlu boyalar, renkli kağıtlar ele geçirildi.

Matbaalarda ayrıca basılmış, ancak kesimi tamamlanmamış yüz binin üzerinde sahte Milli Piyango biletleri bulundu.

Zanlıların, ''kazı kazan'' kartlarının orijinallerini yırtmadıkları ve bu biletlerin üzerine Hindistan'dan getirttikleri boyalarla kapatarak, yeniden piyasaya sürdükleri tespit edildi.

Emniyet yetkilileri gözaltında bulunanlar arasında Milli Piyango bayilerinin de yer aldığını kaydederek, Mehmet S. ve Mehmet Y.'nin geçen yıl da sahtecilik suçlarından gözaltına alındıklarını kaydettiler.
Yetkililer, kazı kazan alan vatandaşların aldıkları kartların boş çıkması durumunda, bu kartları yırtmaları gerektiğini belirterek, aksi durumda kötü niyetli kişilerin bunları boyayarak, tekrar piyasaya sürdüklerini ifade ettiler.