'Takdir mahkemenin' diyen savcı, Doğan'a 8 yıl istedi

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Aydın Doğan İmre Barmanbek, Hanzade Vasfiye Doğan ve Ali Rıza Temuroğlu'nun şüpheli sıfatıyla yer aldığı öğrenildi. Şüpheliler için 2.5 yıldan 8 yıl 9 ay arasında hapis isteniyor

Cuma 25.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 25.12.2009
ABONE OL
Sermaye Piyasası Kurulu'nun şikayeti üzerine haklarında soruşturma başlatılan Aydın Doğan ve kızı Hanzade Vasfiye Doğan Boyner'in de aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında SPK Kanunu'na muhalefet suçundan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandığı öğrenildi. Bir süredir İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadi Yoldaş konuyla ilgili olarak çalışma yürütüyordu. Edinilen bilgilere göre Yoldaş'ın hazırladığı iddianamede, Aydın Doğan, İmre Barmanbek, Hanzade Vasfiye Doğan ve Ali Rıza Temuroğlu şüpheli sıfatıyla yer alıyor. Sermaye Piyasası Kurulu'nun 21 Ekim 2008'de Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvuruda; Hürriyet Gazetecilik ve Doğan Gazetecilik'in ihtiyacı olan gazete kağıdı ve baskı malzemelerinin ithalat işlemlerinin, söz konusu işlemlerle fiili olarak katkısı bulunmayan ve Doğan Ailesi'ne ait yurtdışında kurulu şirketler aracılığıyla gerçekleştirmesi suretiyle hisse senetleri İMKB'de işlem gören Hürriyet ve Doğan Gazetecilik aleyhine haksız menfaat sağladığı ve güveni kötüye kullanmak suçunun işlendiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

ÜSKÜDAR YETKİSİZLİK VERDİ
Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı'nın yaptığı değerlendirme sonunda, şüphelilere isnat edilen eylemin 'güveni kötüye kullanmak' değil, özel düzenleme olan Sermaye Piyasası Kanunu'nun 15/son kapsamındaki "örtülü işlemlerle halka açık ortaklığın karını/mal varlığını azaltma" suçunu oluşturulacağı belirtildi. Bu maddedeki cezai sorumluluğun ise SPK'nın 47. madde olduğunu belirten savcılık yetkisizlik kararı vererek konuyu İstunbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Sermaye Piyasası vekilinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na 7 Ekim'de başvurduğu ve bu başvuruya olayda atfedilen suçun unsurlarının oluştuğu yönünde 3 kişilik üniversite öğretim üyesi imzasını taşıyan hukuki mütalaanın da eklendiği ifade edildi. Edinilen bilgiye göre savcı, savunmanın mütalaa ile SPK raporlarındaki farklı yorumlamalar için mahkemenin değerlendirmesi için bilirkişi incelemesi talep ettiği ancak bu talebin değerlendirilmediğini de iddianamesine yazdı.

HAPİS CEZASI İSTENDİ
İddianamenin en önemli kısmı ise sonucu. Alınan bilgilere göre tüm şüphelilerin 2.5 yıldan 8 yıl 9 aya kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nin iddianameyi kabul etmesinin ardından yargılamanın önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.