2010'da daha fazla turist daha ucuza tatil yapacak

Seyahat acentaları, 2010'da yabancı turistlere ayırdıkları kapasitelerini artırıyor.Fiyatlar ise euro bölgesindekiler için %10 daha ekonomik olacak

Cumartesi 26.12.2009
ABONE OL
2009 yılını krizin gölgesinde geçiren ve TUİK'in verilerine göre 11 aylık turist sayısı 26 milyona ulaşmasına rağmen turizm gelirinde beklentilerin altında kalan Türkiye, 2010 yılında daha fazla turisti ağırlayacak. Komşu ülkeler İspanya ve Yunanistan'da işlerin kötü gitmesi üzerine çoğu yabancı seyahat acentası bu sene turizmde umut vaadeden ülke Türkiye'deki kapasitelerini artıracak. Almanya, Rusya, İngiltere gibi Türkiye'ye en çok turist getiren ülkelerle çalışan seyahat acentaları 2010 kontenjanlarında 2009 yılına göre yüzde 10 ile 120 arasında değişen oranda kapasite artışına gidiyor. Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı aynı zamanda Öger Tur Genel Müdürü Recep Yavuz, 1 Kasım-21 Aralık tarihleri arasında yapılan rezervasyonlarda ortalama yüzde 10-15 artış olduğunu söyleyerek "Bazı acentalarımızda yüzde 120'lere varan artışlara bile rastladık. Bu acentalarımız gelen rezervasyonlar oranında geçen seneye oranla kapasitelerini artırıyorlar. Bu şekilde giderse iyi olur" dedi. Yavuz, Antalya'daki artışın yüzde 15 civarında olacağını öngördüklerini söyledi.

KONTENJAN YÜZDE 15 ARTACAK

Yavuz, Öger Tur olarak 2010 yılında kapasitelerini 2009'a göre yüzde 15 artırdıklarını kaydetti. Limit Travel'dan Göksal Kaynak ise geçen sene 150 bin kişi Türkiye'ye getirdiklerini kaydederek bu sene kapasitelerinde yüzde 10 artışa gideceklerini bildirdi. Kaynak, "Hollanda'dan Türkiye'ye yönelik 150 bin turist hedefimizi kriz olmasına rağmen tutturduk. 2010 için yüzde 10 artış bekliyoruz" dedi. Almanya ve İngiltere pazarlarıyla çalışan, Thomas Cook'un Türkiye acentası olan Diana Travel Genel Müdürü Burak Tombul ise kapasite artışını gelecek rezervasyonlara göre belirleyeceklerini kaydetti. Tonbul, "Rezervasyonlar Mart'tan itibaren netleşir. Ancak geçen sene 1 milyon 250 bin turist getirdik. Bu rakamın altına inmeyi planlamıyoruz" dedi.

40- 50 euro fark edecek

Bu Kapasiteler artarken yabancı pazarlara verilen fiyatlar da geçen senenin altında kaldı. Yavuz, acentaların bu sene otellerden yüzde 5 ile 7 arasında daha uygun fiyat aldığını söyleyerek kişi başı turlarda 40-50 euro daha ucuza tatil yapılabileceğini söyledi.

RECEP YAVUZ / Öger Tur
'Kapasitemizi % 15 artırmayı planlıyoruz'
"ŞİMDİYE KADAR yapılan rezervasyonlarda yüzde 10-15'lik bir artış gözüküyor. Biz de kontenjanlarımızı gelen rezervasyonlara göre ayarlıyoruz. Öger Tur olarak ise kapasitemizi geçen yıla oranla yüzde 15 artırdık. Bu öngörülerimizi Almanya ve Rusya pazarlarından gelen talebe göre yapıyoruz"

BURAK TONBUL Dıana Travel
'Kontenjanlar marttan sonra belli olur'
HENÜZ ne kadarlık bir kapasite artışına gideceğimizi belirlemedik. Mart ayına kadar gelecek rezervasyonlara göre belirleyeceğiz. Ancak tahmini olarak yüzde 5 ile 7 arasında artış öngörüyoruz. Geçen sene 1 milyon 250 bin turist getirmiştik. 2010'da bu rakamın altına düşmeyiz.

GÖKSAL KAYNAK / Limit Travel
150 bini tutturduk % 10 artış yaparız
Tüm pazarlarda ki partnerlerimizin genel olarak kayıpsız bir sezon 2009 geçirmiş olmaları bizim için çok sevindirici. Hollanda'dan Türkiye'ye yönelik 150 bin kişilik hedefimizi özellikle Bodrum hariç yerde ulaştık. 2010 için ise minimum da yüzde 10'luk artış olur düşüncesindeyiz.