Erzurum olimpiyadı riske atmayacak suni kar yağdıracak

2011'de Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları'nın yapılacağı Erzurum, olimpiyatları riske atmamak için suni kar yağdıracak. Şehirde toplam 350 milyon $'lık yatırım yapılıyor

Cumartesi 26.12.2009
ABONE OL
2011 Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olan Erzurum, olimpiyatları riske atmamak ve bölgede kayak sezonun uzatmak amacıyla 2010 yılı ekim ayından itibaren 35 hektarlık alana suni kar sistemleri ile kar yağdıracak. Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, olimpiyatlar için 350 milyon dolarlık yatırımın yapım aşamasında olduğunu, bu yatırımların yüzde 95'ini tamamladıklarını kaydederek suni kar sistemlerinin bölgedeki ayak sezonunu 6 aya uzatacağını kaydetti.

KONAKLI KALKINACAK

Ayık, yatırımlar kapsamında Palandöken'de 3 adet dörtlü ayrılabilir telesiyej yaptıklarını ve ihaleyi Fransız firmasının kazandığını kaydetti. Ayık ayrıca dünyanın en güzel snowboard alanlarından birini de oluşturduklarını söyleyerek half pipe pist ve yarım silindir akrobasi hareket alanı oluşturduklarını bildirdi. Ayık ayrıca kayakla atlama disiplini için 5 adet rampa yapıldığını ayrıca üstünde dönen restoranı olan bir kulenin de bulunacağını kaydetti. Ayık, "Dünyanın en bilinen kayak merkezleri olimpiyatlara ev sahipliği yaptıktan sonra bir yere gelmişler. Biz de Palandöken'in bu hale geleceğine inanıyoruz" dedi. Ayık, Erzurum'un Konaklı köyünün de kayak merkezi haline getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 12 otel tahsisi yapılacağını söyledi. Ayık, "Konaklı Doğu'nun en geri kalmış köylerinden biri. Ama kader onların yüzüne güldü. Bu proje sayesinde doğunun en kalkınmış köylerinden biri haline gelecek. 55 hektarlık alanda suni kar oluşturacaklarını da sözlerine ekledi.

Palandöken kayakta iddialı
Dedeman Ski LodgeResort Genel Müdürü Nuri Avşarer Dedeman Bölge Müdürü Adnan Hastürk ve Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, Palandöken'i sayılı kayak merkezlerinden biri haline getirmek için uğraştıklarını söyledi. Dedeman Otelleri bölgedeki 2 tesisiyle olimpiyatlara ev sahipliği yapacak.