Sabancı, Pegasus'u 2010'da borsada uçurmaya başlayacak

Cumartesi 26.12.2009
ABONE OL
Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, dünyada ve Türkiye'de sermaye piyasalarının, 2010'un ikinci yarısında veya en geç 2011'in ilk çeyreğinde açılacak gibi göründüğünü, Pegasus olarak halka açılma planını icra etmek istediklerini bildirdi. Sabancı, gençlere girişimcilik ruhunu aşılamak için düzenlenen ''birFİKRİNmiVAR?'' yarışmasının tanıtım toplantısında, gazetecilerin, Pegasus'un halka arzına ilişkin sorularını yanıtladı.

EN GEÇ 2011'İN İLK ÇEYREĞİ

Sabancı, "Sermaye piyasaları dünyada ve Türkiye'de 2010'un ikinci yarısında veya en geç 2011'in ilk çeyreğinde açılacak gibi görünüyor. Bununla ilgili daha önce açıkladığımız halka açılma planını icra etmek istiyoruz. 8 Ocak'ta danışman firmayı tespit ediyoruz" dedi. Pegasus'un yüzde kaçının halka arz edileceğine ilişkin soruya da Sabancı, "O konuyu danışman firmayla birlikte... Niye Ocak ayının ilk haftasında bu danışmanı tayin ediyoruz? 2010'un ikinci yarısında halka açma hedefimiz olmasına rağmen bunları aramızda pişirmemiz lazım" karşılığını verdi.

Sabancı: Yabancı ortaklıklara açığız
FİLOLARINI büyütmek istediklerini ve finansman için halka açılma stratejileri olduğunun da altını çizen Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, 2.5 milyar dolarlık uçak siparişleri olduğunu söyledi. Yabancı ortaklık konusunda çalışmaları olduğunu ve birlikteliklere sıcak bakacaklarını vurgulayan Sabancı ayrıca, yakın zamanda Vodafone ile bir işbirliği açıklayacaklarını kaydetti.

İşsizliği çözmezsek Meksika'daki gibi beş metrelik duvarlar arasında yaşarız

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Girişimcilik konusunda düzenlenen ve 1 milyon lira ödülün dağıtıldığı "birFikrinmiVar Yarışması"nda işsizlik konusuna değindi ve çözümün girişimcilikte olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğu "Bugün 6 milyon insan umutsuz, evinde. Altı milyon insanın geleceğe dair umudu yok. 700 bin genç (her yıl işgücü piyasasına giren) geliyor. Bu 700 bin gence iş bulacağız. Ne için? Bu ülkenin zenginliği, refahı, mutluluğu için. Yoksa yarın şikayet edeceğimiz daha başka konular çıkar ortaya. Meksika'daki gibi 5 metrelik duvarlar arasında mı yaşamak istiyorsunuz? O zaman ne yapmamız lazım? İnsanlara iş bulmamız lazım. İş bulabilmenin yolu da girişimcilik" şeklinde konuştu. Hisarcıklıoğlu, tecrübenin çok küçük yaşlarda kişiye kazandırılması gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Aslında anne babalara, 'çocuklarınızı 6-7 yaşında çalıştırın' demek istiyorum ama bana 'vicdansız' derler. Ben de 7 yaşında çalışmaya başladım. Benim çocukluğumda yaz tatili, kış tatili diye bir şey yoktu. Tatil olunca haydi çalışmaya... Tatilde deniz, kayak, snowboard yoktu. Ya zengin olmayı, ya kaymayı tercih edeceksin" diye konuştu. "birFikrinmiVar Yarışması, Türkiye'de veya yurt dışında yüksek öğrenim gören tüm yerli ve yabancı öğrenciler ile çalışan akademisyenlerin katılımına açık olacak. Son başvuru tarihi 28 Şubat 2010.