'Talih Kuşu' uçmadan hayallerinizi çarpabilir

Ankara ve Manisa'da piyango kalpazanlarına baskın yapan polis, 107 bin sahte bilet ele geçirdi. 25 ilde 10 bin biletin piyasaya sürüldüğü belirlendi. 15 kişi gözaltına alındı

Cumartesi 26.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 26.12.2009
ABONE OL
Milyonların umudunu bağladığı Milli Piyango'nun yılbaşı çekilişi için geri sayım sürerken polisin altı ildeki Talih Kuşu operasyonu Hindistan'dan getirdiği boyayla sahte bilet basan çeteyi ortaya çıkardı. Operasyonda çeteyle ilişkili iki Milli Piyango bayinin de aralarında bulunduğu15 kişi gözaltına alındı. 107 bin sahte bilet ele geçirildi. 25 ilde 10 bin biletin piyasaya sürüldüğü belirlendi. Haksız kazancın 2 milyon TL'yi bulduğu belirtildi.

2 MİLYON TL'LİK VURGUN

Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, yaklaşık bir ay önce gelen bir istihbaratı değerlendirerek, sahte kazı kazan bileti ve Milli Piyango'nun yılbaşı çekilişiyle ilgili sahte bilet basıldığını tespit etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan izin çerçevesinde "Talih Kuşu" adıyla altı ilde eşzamanlı olarak operasyon başlatıldı. Aralarında çeteyle ortaklaşa çalıştığı ileri sürülen iki Milli Piyango bayiinin de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı. Ankara Ulus'ta ve Manisa'da birer matbaa ortaya çıkarıldı. Gözaltıların ardından yapılan aramalarda 107 bin adet kesilmemiş Milli Piyango bileti, 4 bin 535 adet kazı kazan kartı, 9 bin adet üzeri kazınmış kazı kazan kartı, Milli Piyango İdaresi'ne ait sahte bayilik ruhsatı, kopyalama cihazları, manyetik şerit makinesi, pres makinesi, tarayıcı makine, tahta kesim kalıbı, fosforlu boyalar, renkli kağıtlar ele geçirildi. Mali polis ilk incelemelerde yaklaşık 10 bin civarında Milli Piyango bileti ile çok sayıda kazı kazan kartının yaklaşık 25 ilde önceden piyasaya sürüldüğünü belirledi.