'Türkiye'nin Rotterdamı'na yapılacak rafineri binlerce kişiye iş kapısı açacak

Türkiye'yi enerji koridoru yapacak Samsun-Adana petrol boru hattında imzaların atılmasından sonra Çalık Grubu, Ceyhan için harekete geçti

Cumartesi 26.12.2009
ABONE OL
"TÜRKİYE'NİN Rotterdam'ı'' olarak tanımlanmasına rağmen bugüne kadar "çivi bile çakılmadı'' eleştirileri yapılan Adana'nın Ceyhan ilçesi ve çevresinde büyük yatırımlar için harekete geçildiği belirtildi. AA muhabirinin, genel merkezi İstanbul'da bulunan Çalık Holding yetkililerinden edindiği bilgiye göre, gruba bağlı Doğu Akdeniz Petrokimya ve Rafineri Sanayi Ticaret AŞ'nin merkezi Adana'da bulunuyor. Kısa süre önce Seyhan Gazi Paşa Bulvarı'nda bir büro kiralayan şirket, yılbaşından itibaren faaliyetlerini burada yürütmeyi planlıyor. Grup, tüm projelerinde olduğu gibi rafineri projesinde de eleman ihtiyacının öncelikle bölgeden sağlanması prensibi ile hareket ediyor. Bu kapsamda, yöreden ara eleman temini konusunda herhangi bir endişe taşınmamakla birlikte şimdiden ara eleman yetiştirilmesi konusunda eğitim projeleri de hazırlanıyor.

ELEMANLAR EĞİTİLECEK

Günlük 200 bin varil, bir başka ifadeyle yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olacak rafinerinin inşaatı sırasında yaklaşık 10 bin kişi çalışacak. Üretime geçildikten sonra doğrudan ve dolaylı 20 bin kişiye istihdam olanağı sağlaması bekleniyor. Rafinerinin, geliştireceği yan sanayileri ile birlikte binlerce kişiye geçim kaynağı olması planlanıyor. Uzun süreden beri yörede beklenen yatırımın yönlendirileceği büronun faaliyete geçecek olması, yöre halkının beklentilerini karşılayan ilk somut adım olarak gelecek için umut veriyor.

TAPCO projesi

Çalık Grubu'nun, bu alandaki bir diğer projesini ise Orta Asya ve Hazar Havzası ham petrollerini, Türkiye üzerinden dünya pazarlarına açacak Trans Anadolu Ham Petrol Boru Hattı Projesi (TAPCO) oluşturuyor. Bu proje çerçevesinde Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayacak olan yaklaşık 550 kilometre uzunluğunda bir ham petrol boru hattı yapılması planlanıyor. Bu konuda mühendislik çalışmaları ise tamamlanmak üzere.