Yat Barışı'na bir ay uzatma geliyor

Türk sahipli, yabancı bayraklı gemilerin Türk bayrağına geçişini kolaylaştıran teşvikin en az bir ay daha uzatılması planlanıyor

Cumartesi 26.12.2009
ABONE OL
SAHİBİ Türk olduğu halde yüksek vergiler yüzünden yabancı bayrakla dolaşan tekne sahiplerini Türk bayrağı çekmeye teşvik etmek için başlatılan ve 1 Aralık'ta sona eren vergi indiriminin en az bir ay uzatılması planlanıyor. Denizcilik Müsteşarlığı tarafından başlatılan uygulamadan aralarında ünlü işadamları Ferit Şahenk, Hüsnü Özyeğin, Cem Hakko gibi ünlü işadamlarının da yer aldığı bin 237 kişi yararlandı. 22 Ağustos'ta yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararı ile Türk sahipli olup yabancı bayrak taşıyan özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçlarının Türk bayrağına geçişi kolaylaştırılmış, yüzde 18 olan Katma Değer Vergisi (KDV) ve yüzde 8 olan Özel Tüketim Vergisi yüzde 1'e indirilmişti.

SÜRE TATİLE KURBAN GİTTİ
Uygulama ile yabancı bayrak taşıyan özel tekne ve araçların yüzde 50'si kayıt altına alındığını kaydeden Denizcilik Müsteşarlığı 100 günlük sürenin önemli bölümünün resmi tatillere kurban gittiğini belirterek uzatma talebinde bulundu. Öneriye Maliye Bakanlığı'nın da sıcak baktığı ve sürenin en az bir ay daha uzatılacağı öğrenildi. Sürenin yeniden uzatılması için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor.