Bu fuar köyleri ihracatçı yapıyor

Tayland'da devletin uygulamakta olduğu Bir Köy Bir Ürün (OTOP - One Tambon One Product-) projesi kapsamındaki başkent Bangkok'ta OTOP City fuarı başladı.

Pazar 27.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009 13:31
ABONE OL
Fuar, ülkede "köyleri ihracatçı yapan fuar" olarak biliniyor. 2001 yılında başlayan proje kapsamında katılmak isteyen köyler fuarda önce üretmek istedikleri ürünü seçiyor. Sonrasında devletin verdiği mikrokredilerle katılan köyler müteşebbis oluyor.

Yaklaşık 36 bin köyün ilgi gösterdiği projede seçilen ürünlerde bir kısıtlama olmasa da genellikle teknolojik değeri düşük ürünler boy gösteriyor. Bu ürünlerden ilgi çekenleri ise ihracat kapısını aralıyor.

Devletin pazarlama desteği kapsamında düzenlenen OTOP City fuarında bu ürünlerin tamamına birden ulaşamayan fakat alım gücünü elinde bulunduran başkent Bangkok sakinleriyle yurt dışından gelen ithalatçı firmalar büyük ilgi gösteriyorlar. İlginin bir diğer sebebi de uygun fiyatlar.

Yetkililer projenin Gayrı Safi Milli Hasılaya yüzde 5'e yakın katkı sağladığını ifade ediyorlar. Gıdadan tekstile, güzellikten porselene, tarım araç ve gereçlerinden müzik aletlerine kadar birçok ürünün boy gösterdiği fuar 9 gün boyunca açık kalacak.

2005 yılında masaj yağı ürünüyle yakaladığı ihracat başarısı sebebiyle Başbakanlık Özel ödülünü kazanan Nantiya Chokdeewong açıklamasında projenin hem ülke ekonomisine hem de dar gelirlilere faydalı olduğunu belirtti.