Sabancı'dan Bandırma'ya 1000 mw'lık ikinci santral

Enerjide hızla büyümeyi hedefleyen Sabancı Holding, Bandırma'ya 1000 mw'lık ek doğalgaz santralı için EPDK'ya başvuruda bulundu

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Eenerji sektörüne Türkiye'nin sanayi devlerinin ilgisi her geçen gün artıyor. Enerjide büyümeyi stratejik hedef olarak belirleyen Sabancı Holding de, enerji alanındaki yatırımlarında vites büyütme kararı aldı. Geçtiğimiz yıl 1 milyar 225 milyon dolar yatırımla Başkent Elektrik'i devralarak enerji sektörüne giriş yapan EnerjiSA, 660 milyon euroluk yatırımla da Bandırma'da elektrik üretim santrali inşaatına devam ediyor. EnerjiSA şimdi de 1000 megawatt (mw) kurulu güce sahip elektrik santral inşası için EPDK'nın kapısını çaldı, lisans başvurusunda bulundu.

1 MİLYAR TL'LİK EK YATIRIM

1 milyar TL yatırım büyüklüğüne sahip olan projenin 3-4 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Yeni yapılacak tesis Bandırma'da inşası devam eden elektrik santralinin yanına yapılacak. Ek yatırımla Sabancı yıllık 8 milyar 400 bin kw elektrik üretimi gerçekleştirilecek. Temeli Ekim 2008'de atılan Bandırma Santrali'nin Ağustos 2010'da devreye girmesi bekleniyor. 1094 kişinin çalıştığı santral, Türkiye'nin kurulu gücünün yüzde 2.5'ine karşılık geliyor. Sabancı Grubunun yeni lisans başvurusunun kabul edilmesi durumunda yıllık 15 milyar kilowatt elektrik üretimi ile Türkiye'de üretilen elektriğin yüzde 5'ni Bandırma'dan üretilecek. Tek kombine çevrim santralı olarak Türkiye'nin en büyüğü unvanını taşıyacak olan Bandırma Santralı, karbon salımını 50 bin ton azaltacak.