Makine ithal etmek isteyen yerli üreticiden izin alacak

Makine ithalatına yeni bir düzenleme geldi. Artık Türkiye'de üretilen makineler üreticilere sorulduktan sonra ithal edilebilecek

Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), dün makine sektörüne bir müjde verdi. Tıkır tıkır sloganı ile son zamanlarda iyi bir reklam kampanyasına başlayan Türk makine sektörü, korumacı bir politika ile desteklenecek. DTM'nin yeni düzenlemesine göre Türkiye'de üretimi olmayan kullanılmış makinelerin izin alınmadan ithal edilmesine imkân sağlanırken, Türkiye'de üretilen makinelerin ithalatına ise üreticilere sorulduktan sonra, kayda değer bir üretim ve itiraz olmaması halinde izin verilecek. 1 Ocak 2010'dan itibaren hem yerli üreticiyi korumak hem de sanayicinin yatırımını kolaylaştırmak için, ikinci el, kullanılmış, yenileştirilmiş makine ithalatında yapılan düzenlemeden makineciler de memnun. Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, yapılan reformu 'Geçmişe nazaran daha iyi bir düzenleme' olarak değerlendirdi. Dalgakıran, "Makineciler için memnuniyet verici. 20 yıllık bir makinenin gelmesi ve böyle bir makineden da kaliteli mal çıkması imkânsız" dedi. Bir çok ülkenin benzer uygulamalar ile sektörlerini desteklediğini hatırlatan Dalgakıran, Çin'in verdiği teşvikler ile 3 milyar dolarlık ihracatın kısa sürede 200 milyar dolara fırladığını belirtti.

DENETLEME DE BAŞLIYOR

Yapılan yeni düzenleme ile ithalat, kullanım ve kapasite şartına bağlanırken, kullanılmış makine ticaretinin önüne de geçilmiş oldu. Ayrıca, ithal edilen kullanılmış makinanın kurulmasından sonra denetlenmesi mekanizması da getirildi. Adnan Dalgakıran denetleme ile ilgili olarak "Makinelerin servislerinin olması gerekiyor. Piyasa denetim ve gözetiminin de iyi yapılması gerekiyor" dedi.

İkinci el ticaret de gözden geçirildi
YENİ tebliğde ayrıca kullanılmış makine ticaretini önleyecek düzenlemeler de yer aldı. Türkiye'de üretimi bulunan, kullanılmış veya yenileştirilmiş eşya, bir beyannamede en fazla 10 adet ve 50 kg veya daha az miktarda ithal edilmesi durumunda, CIF kıymetine bakılmaksızın izinsiz ithal edilebilecek.