Ev kadınlarının istihdam zamanı

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 12:07
ABONE OL
Bayrampaşalı kadınlar el emeği ve göz nuru dökerek ürettikleri el işlerini, Bayrampaşa Belediyesi'nin kendilerine ücretsiz tahsis ettiği "Hanımeli" El Ürünleri Satış Merkezi'nde satarak ev bütçelerine katkıda bulunmaya devam ediyorlar..

Bayrampaşa Belediyesi'nin Bayrampaşalı hanımların el emeği ürünlerini değerlendirmek, aile bütçelerine katkı sağlamak, devamlı gelir ve iş imkânı sağlamak amacıyla başlattığı "Hanımeli" projesi başarıyla uygulanmaya devam ediyor. Kısa sürede ilgi odağı haline gelen merkezin müdavimleri olan Bayrampaşalı hanımlar üreterek hem özgüvenlerini kazanıyorlar hem de aile bütçelerine ve ekonomiye katkıda bulunuyorlar..

BİR YILI DOLDURMADAN 97 BAYAN'A EKMEK KAPISI

İşsizliği önlemek amacıyla ülkenin her yanında meslek eğitim programları ve sosyal projeler için çalışıldığı bir dönemde Bayrampaşa Belediyesi'nin açtığı merkez, istihdama yönelik çalışmalara güzel bir örnek teşkil ediyor. 2009 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde açılan, tamamı gönüllülerden oluşan 11 kişilik kadrosuyla hizmet veren, ev hanımlarının evlerinde kendi imkânlarıyla hazırladıkları ürünleri satabildiği merkez, bir yılı doldurmadan 97 bayana ekmek kapısı oldu.

Ev hanımlarının kendi aralarında oluşturduğu sırayla satış yaptıkları merkezde, satışı yapılan ürünün sahibi, satıştan elde edilen ücreti aynı gün içerisinde hiçbir kesinti olmaksızın alıyor. Yüzlerce farklı başlıkta ürünün bulunduğu merkezde, satılan ürünlerin en önemli özelliği fabrika malı değil el işçiliği olmaları.

Hanımeli projesinin Genel Koordinatörü Fatma Bürge, "Ülkemizin kadınları çok cefakâr ve fedakâr. Elleriyle ve yürekleriyle yaptıkları işlerden güzellik fışkırıyor. Var olmak için verdikleri bu çabaya hep beraber destek vermenin sevincini yaşıyoruz. Üretici olan fakat ürettiklerini satma ve pazarlamada sorun yaşayan kadınlarımızın ihtiyaç duyduğu güvenli alanlar oluşturmak herkesin asli görevi olmalıdır. Bu proje örneğinin her yere yayılmasını ve ülkemizin her köşesinde bu tür merkezlerin çoğalmasını diliyorum. Bu merkezler sayesinde kadınlarımız yardıma ihtiyaç duymadan yaşayacak, üreticiliklerinin önündeki engeller kalktıkça daha mutlu ve huzurlu olacaklar. Bu merkeze gelen kadınlar sadece gelir elde edip aile bütçelerine katkıda bulunmuyor aynı zamanda yeni arkadaşlıklar da edinerek üreticiliklerini geliştiriyorlar" dedi.