Gıda fiyatları cep yakacak

Salı 29.12.2009
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009
ABONE OL
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyon (FAO) verilerine göre gıda genel fiyatları dünya genelinde 2009 Kasım ayı itibariyle yüzde 17 yükseldi. Buna karşın şeker yüzde 165, çay yüzde 84, kahve ve kakao yüzde 30 değer kazandı. Tekrar ayağa kalkmaya çalışan dünya ekonomisi için en büyük tehdit maliyet artırıcı bu yükselişlerin devam etmesi... Uzmanlar, hasadı etkileyen olumsuz koşullar, gıdadan enerji üretiminin artması ve politik riskler nedeniyle 2010'da gıda fiyatlarında artışın devam edeceğini öngörüyor. Bu uzmanlardan biri de İş Yatırım Başekonomisti Burcu Ünüvar.

'ARZ ŞOKU BEKLİYORUM'
"Hasadı etkileyebilecek olası olumsuz hava koşulları, gıdadan enerji üretimi talebinin yeniden ivme kazanması gibi etkenler bu artışa neden olabilir" diyen Ünüvar, 2010'da bu açıdan gıda ve emtia cephesinden arz yönlü bir şok beklediğini ifade etti.

Erdal Bahçıvan
SETBİR Başkanı
Düşüş beklemek aşırı iyimserlik olur
Ekonomide kurallar değişiyor. Geçmişte bireysel talep ve doğal arz fiyatları belirliyordu. Şimdi yüksek montanlı fonlar piyasayı etkiliyor. Diğer finansal ürünlerin düşen getirileri karşısında tarım ürünleri bu fonlar için hedef tahtası haline geldi. Et ve süt ürünlerinin fiyatlarında düşüş beklemek aşırı iyimserlik olur.

Recep Konuk
Konya Şeker Başkanı
Şeker fiyatları yüzde 20 daha artar
2010'da şeker fiyatlarının biraz daha artması bekleniyor. Yüzde 20'lik fiyat artışı görebiliriz. Fiyatlarda artışın devam edip etmeyeceğini Mart'tan itibaren Brezilya'nın üretimi belirleyecek. Türkiye'de ise ihracat bile olabilir, üretim fazlası var. Dünya genelindeki fiyat artışından etkilenmeyiz.