Babacan'dan IMF açıklaması

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 14:21
ABONE OL
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile olası bir Stand-By anlaşmasının süresi konusunda mutabakat içinde olduklarını belirterek, ''IMF ile olası bir anlaşmanın iki yıl süreli bir Stand-by olması konusunda mutabakat sağlamış durumdayız'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bir televizyon kanalında, 2009 gerçekleşmeleri ve 2010 yılına ilişkin beklentiler konusunda bilgi verdi.

Babacan, IMF ile yapılan görüşmeler konusunda yaptığı değerlendirmede, Orta Vadeli Programı (OVP) hazırladıktan sonra IMF'nin, OVP'yi genel çerçeve olarak olumlu bularak, ''destekleyeceğimiz bir programdır'' görüşünü ifade ettiğini söyledi. Daha sonra IMF'ye, OVP'nin detaylarını gönderdiklerini belirten Babacan, Stand-by ile ilgili detay müzakerelerin elektronik ortamda devam ettiğini kaydetti.
IMF ile müzakerelerin sürdüğünü vurgulayan Babacan, tamamıyla anlaşmaya varılması halinde bunun açıklanacağını ifade etti.

IMF ile bugün itibarıyla iyi bir noktada olduklarını vurgulayan Babacan, sonuca varmadan hiçbir beklenti yaratmak istemediklerini, bazı küçük detaylarda iki tarafın da takılabildiğini söyledi.

Babacan, IMF ile ana sorunların çoktan aşıldığını, detaylar konusundaki görüşmelerde de onların, istedikleri bazı şeylerden vazgeçtiklerini anlattı.

IMF yapılacak olası bir anlaşmanın, 2 yıllık bir Stand-by çerçevesinde, Türkiye'nin OVP'si ile uyumlu ve ekonomik büyümeyi destekleyecek bir program olacağının altını çizen Babacan, anlaşmanın yapılması halinde Türkiye'ye gelecek kaynağın, Merkez Bankasına rezerv olarak gideceğini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Babacan, Hazine'nin de, Merkez Bankasındaki rezerv kadar Türk lirası kaynağı kullanarak daha az borçlanarak, daha az borçlanacağı miktar kadar piyasaya kaynak yaratmış olacaklarını bildirdi. Babacan, şu görüşleri dile getirdi:

''IMF ile olası bir anlaşmanın iki yıl süreli bir Stand-by olması konusunda mutabakat sağlamış durumdayız. Biz 2011'in sonu geldiğinde o günkü şartlara bakmak için 2011 yılının sonuna kadar iki yıllık bir anlaşma istiyoruz.

IMF ile bugün itibarıyla iyi bir noktadayız. olası bir anlaşma aciliyetten kaynaklanan değil, Türkiye'nin büyümesini destekleyen bir program olacak. (IMF ile anlaşma olursa) demek, anlaşma olmama ihtimalini de içeriyor.''