Türkiye'yi 'emniyet'li gördü üretimi Gebze'ye kaydırdı

Dünyanın en büyük otomotiv parça üreticilerinden Autoliv, Tunus'taki fabrikasını kapatırken, emniyet kemeri üretimini kaliteli bulduğu Türkiye'ye kaydırdı

Salı 29.12.2009
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009
ABONE OL
Dünyanın en büyük emniyet kemeri, hava yastığı ve direksiyon simidi üreticisi İsveçli Autoliv Şirketi, Fransa, Almanya, Meksika ve Tunus'taki üretim ve lojistik tesislerini kriz nedeniyle kapatma kararı aldı. Tunus'taki emniyet kemeri üretimini Türkiye'ye kaydırmaya karar veren şirket neden olarak da Türkiye'nin rekabetçi yapısı, kaliteli ve verimli üretimini gösterdi. Kararın uygulanmaya başlaması ile üretim kapasitelerinin yüzde 60 artacağını belirten Autoliv Türkiye Operasyonu Sorumlusu Mustafa Alaca, 300 kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. Kapasiteyi artırmaya yönelik 2 milyon euroluk ek yatırım yaptıklarını dile getiren Alaca, "Tunus'taki emniyet kemeri üretimi, kaliteli ve verimli üretim yapıldığı gerekçesi ile Türkiye'ye kaydırılınca 10 milyon olan üretim kapasitemiz yüzde 60 artarak 16 milyona ulaşacak. Bin kişinin çalıştığı fabrikada 300 kişinin istihdam edileceği ek operasyonun getirisi 50 milyon euroluk ihracat olacak" dedi.

İHRACATA İSPANYA DA EKLENDİ
Halihazırda emniyet kemerinin yanısıra hava yastığı, direksiyon simidi üretimi de gerçekleştirdiklerini kaydeden Alaca, İngiltere, İtalya, Çek Cumhuriyet, Slovakya, Almanya ve Fransa'ya olan ihracat portföyüne İspanya'yı da eklediklerini söyledi. Bu yıl içinde finansal zorluk çeken bir pres atölyesini de satın aldıklarını belirten Alaca, saç pres üretimi ile ihracatı artıracaklarını söyledi. Aralarında Renault, Peugeot, Citroen, Toyota, Fiat, Audi, Kia ve Hyundai gibi otomotiv markalarına üretim yaptıklarını belirten Alaca, kapasite artırımı ile birlikte 2010 hedefini 200 milyon euro olarak açıkladı.

822 ÇALIŞAN İŞİNDEN OLDU
Autoliv Başkanı ve CEO'su Jan Carlson, 4 fabrikayı kapatmaları sonucu 822 kişinin işinden olacağını açıklarken bunlardan 650'sinin Tunus'taki fabrikada çalışanlardan oluştuğunu belirtti. Carlson, "Bizim için çok zor ama atılması gerekli bir adımdı. Krizle birlikte artan rekabetçi ortamda taleplere cevap verebilmek ve kendimizi geliştirmek için böyle bir karar aldık" dedi.

'KALİTELİ ÜRETİMLE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP OLDUK'
Krize rağmen son dönemlerde sektörde olumlu gelişmeler yaşandığını dile getiren Alaca, bu yıl 100 milyon euroyu bulan ihracatla birlikte toplam 160 milyon euroluk ciroya ulaştıklarını söyleyerek, "Üretimdeki kalitesiyle Türkiye, şirket konsolidasyon politikasında önemli bir yere sahip" dedi.