Türkmenistan gazı İran'a yapılan yeni hatla Türkiye'ye yakınlaştı

Çin'e doğalgaz boru hattını 14 Aralık'ta devreye alan Türkmenistan 20 milyar metreküp gaz satacağı İran hattını da 6 Ocak'ta açıyor

Salı 29.12.2009
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009
ABONE OL
Doğalgaz zengini Türkmenistan son iki hafta içinde enerji alanında önemli gelişmelere evsahipliği yaparken, 2010 yılına enerji atağıyla giriyor. Türkmenistan hükümeti 14 Aralık'ta Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattının açılmasının ve 22 Aralık'ta Türkmengaz Devlet Kurumu ile Rus doğalgaz devi Gazpromla yıllık 30 milyar doğalgaz anlaşmasının imzalanmasının ardından şimdi de Türkmen gazını İran'a ulaştıracak ek boru hattının açılışına hazırlanıyor. Başkent Aşkabat'a yaklaşık 360 kilometre uzaklıkta İran sınırına yakın devasa Devletabad gaz yataklarındaki gazı İran'a ulaştıracak Türkmenistan- İran boru hattının açılışı Salaryap mevkiinde 6 Ocak 2010'da törenle gerçekleştirilecek. Törene Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinacad'ın katılması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yapan Türkmen lider Berdimuhamedov, Erdoğan'ı da söz konusu açılışa davet etmişti. Açılacak olan yeni boru hattıyla Türkmenistan, İran'a sattığı doğalgazın miktarını 20 milyar metreküpe çıkartmayı planlıyor. Temmuzdaki görüşmelerde Türkmenistan'ın İran'a bir yılda ihraç ettiği 8 milyar metreküplük gaz miktarının, 14 milyar metreküpe çıkarılmasına karar verilmişti. Bu miktar yeni ek boru hattıyla 2010'da 20 milyara çıkartılacak. Gazın 8 milyar metreküpü Körpece, kalanı Devletabat yatağından gönderilecek. Türkmen gazının Nabucco'ya ulaşması açısından önem taşıyan hattın toplam uzunluğunun 30.5 kilometre, taşıma kapasitesinin ise yıllık 12.5 milyar metreküp olduğu bildirildi.

RUSYA, İRAN, ÇİN'E 56 MİLYAR M3 GAZ
Çin ve İran'a boru hatlarını peş peşe devreye alan, Rusya ile de dev gaz anlaşmasına imza atan Türkmenistan, 2010'da Rusya'ya 30 milyar, İran'a 20 milyar ve Çin'e 6 milyar metre küp doğalgaz satacak. Ülkede 24.6 trilyon metre küp doğalgaz, 20.8 milyar ton da petrol rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.