Vodafone Borusan Telekom'u aldı

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 18:54
ABONE OL
Vodafone, Borusan Telekom'u satın aldı. Alternatif telekom operatöröleri arasında 18 milyon dolarlık aktif büyüklüğü ile sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan Borusan Telekom, Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin yüzde 38'ine iletişim alanında hizmet veriyor.

Vodafone Genel Müdürü Serpil Timuray, kurumsal iletişim pazarındaki paylarını artırmak amacıyla bu satınalma kararını verdiklerini söyledi.

Borusan Holding'in iştiraki olarak 2000 yılında telekom sektöründe yerini alan Borusan Telekom, Vodafone Türkiye ailesine katıldı. Satış sözleşmesi imza töreninde konuşan Vodafone Genel Müdürü Serpil Timuray, şirketin yüzde 100 hissesini satın aldıklarını aktardı. Timuray, "Bu satın alma kararımız Vodafone Türkiye'nin müşterilerinin güvenilir iletişim ortağı olma vizyonu doğrultusunda yaptığımız uzun dönemli yatırımlarımızdan ve girişimlerimizden biridir. Kurumsal müşterilerimize ses ve veriyi kapsayan tüm iletişim ihtiyaçlarını mobil ve sabit iletişim teknolojileri ile birlikte karşılayan 'tek çözüm ortağı' olma stratejimize uyumlu bir adımdır." diye konuştu. Gerek Vodafone'nin kurumsal müterilerine gerekse Borusan Telekom'un kurumsal müşterilerine daha geniş bir hizmet yelpazesi sunarak müşteri memnuniyetini artırmak istediklerini kaydetti.

Kurumsal müşterilerde son dönemlerde artış kaydedildiğini belirten Timuray, son üç ayda kurumsal müşteriler arasında numara taşıma alanında birinci sıraya yükseldiklerini söyledi.

Borusan Holding Genel Müdürü Agah Uğur da, grup olarak 2000 yılında sektöre stratejik bir bakış açısıyla girdiklerine, ancak gelinen noktada oyunun kurallarının değiştiğini gördüklerini dile getirdi. sektördeki entegrasyona bağlı olarak sektörden çıkme kararı aldıklarını anlatan Uğur, Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin yüzde 38'ine ileşitişim alanında hizmet verdiklerini, Koç net'le birlikte sektörün en büyük oyuncularından biri olduklarını ifade etti. Agah Uğur, bugün ciroda 70 milyon doları, aktif büyüklükte 18 milyon doları yakalayan Borusan Telekom'un yaklaşık 150 çalışanı olduğunu ifade etti. Yıllık 1 milyar dakikaya yakın ses trafiğini yönettiklerini aktaran Uğur, bu alanda sektörün en büyüğü olduklarını kaydetti. Data tarafında kısa zamanda yüzde 100'e yakın büyüme kaydettiklerini, fiber yatımının ise 250 kilometreye yakınını tamamladıklarını söyledi.

1,5 YIL BORUSAN TELEKOM MARKASI'YLA HİZMET VERECEK

Bu arada, satın alma işlemi lgili resmi kurumların onayından sonra tamamlanacak. İki şirketin anlaşmalarında satın almanın maliyeti gizli tutuluyor. Toplantıda verilen bilgiye göre, Vodafon Türkiye'ye katılan şirket, 1,5 yıl boyunca 'Borusan Telekom' markasıyla hizmet verecek. Borusan Telekom'un 150 çalışanı ve yönetimi değişmeyecek.