Aydın Doğan görevi bıraktığını açıkladı

Aydın Doğan, Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığı ve üyeliğinden ayrıldığını bildirdi.

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 18:03
ABONE OL
Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş'nin Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP)yayımlanan açıklamasında, şöyle denildi:

''Yönetim Kurulumuzun bugün yapılan toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aydın Doğan yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliğinden 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olmak üzere ayrılmış olup, yönetim kurulu üyeleri arasında yapılan yeni görev dağılımında Sayın Arzuhan Yalçındağ'ın bu tarihten itibaren Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevlendirilmesine karar verilmiştir.''

Doğan Holding ve Doğan Yayın Holding'in yönetim yapılarının sadeleştirilerek, mevzuat ile zorunlu kılınan haller hariç, iki holdingin ortak bir profesyonel ekip tarafından yönetileceği bildirildi.

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada, Holding Yönetim Kurulu'nun, istikrar içinde büyümek, mevcut iktisadi gücü ve konumunu korumak,geliştirmek, ülke sınırları dışına taşan yatırım faaliyetlerinde güçlü yabancı ortaklıklar tesis etmek amacıyla yeni bir yapılanmaya gitme kararı aldığı kaydedildi.

Kurumsal yapının güçlendirilmesi, holding ve iştirak yönetimlerinin etkinleştirilmesi, konsolide karlılığın ve performansın artırılması amacını güden yeni yapının temel değişim unsurlarının sıralandığı açıklamada, Doğan Holding ve Doğan Yayın Holding'in yönetim yapılarının sadeleştirilerek (mevzuat ile zorunlu kılınan haller hariç) iki holdingin ortak bir profesyonel ekip tarafından yönetileceği belirdildi.
İştiraklerin faaliyet alanları itibariyle gruplandırılarak Holdinge raporlayan iş birimleri haline getirileceği dile getirilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

''Aile bireyleri, Doğan Grubu şirketleri bünyesinde yürüttükleri icrai faaliyetleri önümüzdeki altı ay içinde profesyonel CEO'lara devrederek aynı şirketlerin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapacaklardır. Ayrıca, yeni yapıda, yukarıdaki icrai olmayan görevlerine ilave olarak, Holding Yönetim Kurulu'nda yer alarak, birlikte, tüm grubun stratejik gelişmesinden, gelecek tasarımından ve konsolide performansından sorumlu olacaklardır.

Yeni dönemde, Doğan Şirketler Grubu Holding'in ve Doğan Yayın Holding'in Onursal Başkanlığını Aydın Doğan, Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Arzuhan Doğan Yalçındağ üstlenecektir. Yeniden yapılanmanın, Holding ve İştirak genel kurullarının ardından 2010 yılının ilk altı ayı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir''