Borusan Telekom Vodafone'a gelin geldi

Vodafone Türkiye, kurumsal sabit iletişim pazarının lider firmalarından biri olan Borusan Telekom'u satın almak üzere Borusan Holding'le el sıkıştı

Çarşamba 30.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009
ABONE OL
Satış sözleşmesi imza töreni Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Borusan Holding CEO'su Agah Uğur'un katılımıyla gerçekleştirildi. İmza töreninde bir konuşma yapan Serpil Timuray, Vodafone Türkiye olarak faaliyete başladıkları 2006 yılından bu yana önemli yatırımlar yaptıklarını ve iletişim pazarında güçlü bir oyuncu olma hedefiyle yatırımlarına devam ettiklerini belirtti. Borusan Telekom'un sahip olduğu fiber optik ağı altyapısı ve altyapı kurma deneyimlerinin data hizmetlerine değer katacağını belirten Timuray, "Borusan Telekom'un bünyemize katılmasından doğacak sinerji ve bilgi birikiminin büyük kurumlar ve KOBİ'ler dahil olmak üzere Türkiye'deki tüm işletmeler için önemli fırsatlar ve faydalar yaratacağına inanıyoruz" dedi.

AKILCI BİR ANLAŞMA

Borusan Holding CEO'su Agah Uğur törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Borusan, 2000 yılında sektöre ilk giren şirketlerden biri oldu. 5 yıl içinde en önemli kurumsal hizmet sağlayıcılarından biri haline geldik. Ancak sektördeki entegrasyona yönelik trendler ve faaliyet gösterdiğimiz enerji, çelik ve lojistik sektörlerindeki büyüme hedeflerimiz bize telekom işinden çıkma kararı aldırdı. Akılcı bir anlaşmaya kadar da rekabet gücümüzü geliştirecek yatırımlarımızı aralıksız sürdürdük."

Uğur: Butik oyuncu olmak istemedik
"GENÇ ve güzel kızımızı iyi aile çocuğu damada veriyoruz" diyen Uğur, Borusan Telekom'un önünde iki seçenek olduğunu ve bu seçeneklere göre hareket ettiğini söyledi. "Ya mali performansı iyi data ve ses hizmeti veren butik oyuncu olarak oynamaya devam edecek ya da doğru ellere teslim etmek için satışını gerçekleştirecektik. Biz ikinci yolu seçtik" diyen Uğur, satışta anlaşılan fiyat konusunda net bir yanıt vermekten kaçındı. Uğur, daha önce Hintli bir şirkete satışında gerçekleşen 77 milyon dolarlık teklif hatırlatıldığında, "Bu işlemde şirketin değerini bulduğuna inanıyoruz" dedi.