Gelişmeler istikrarı tehdit ediyor, gerginliği azaltın

Çarşamba 30.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009
ABONE OL
SABANCI Holding Başkanı Güler Sabancı, siyasi alanda yaşanan gelişmelerin istikrarı tehdit eden boyutlara ulaştığını belirterek, siyasilerin gerginliği azaltacak tavır takınmaları gerektiğini söyledi. Çalışanlarına yönelik yayınladığı yeni yıl mesajındaTürkiye'de demokratik açılım çerçevesinde yaşanan diyalogsuzluk ortamının, beraberinde toplumsal gerginliği de getirdiğini vurgulayan Sabancı, bu gerginlik ortamında fikir önderlerine ve siyasi liderlere önemli görevler düştüğünü belirtti. Sabancı şöyle devam etti: "Toplumun artan gerginliğini azaltacak bir tavır alınması, demokratik yarışmanın yapıcı ve hoş görülü çerçeve içinde yürütülmesi, ülke ekonomimizin yaratmak zorunda olduğu istihdam ve büyüme için çok değerli bir istikrar ortamı oluşturacaktır." Önümüzdeki yıllarda dünyada makul sayılacak büyümelerin görüleceğine inandığını ifade eden Sabancı, 2010 ve 2011'in en hassas konularının krizden çıkmak için alınan önlemlerin yan etkisi olan artan bütçe açıkları, işsizlik ve büyüyen likidite fazlasını kontrollü azaltmak olacağını belirtti.

ÜÇ KRİTİK KONU VAR
"İşgücünün toplam maliyetini düşürecek önlemler alınmadığı takdirde, büyümenin artmasıyla işsizlik çok azalmayacak sermaye derinliği artacaktır" diyen Sabancı, büyümenin tekrar başlaması ile enerji fiyatlarında görülen yükselmenin devam edeceğini yükselmenin hangi boyutta ve ne kadar süreceği konusundaki belirsizliğin ise endişe verici olduğunu kaydetti.

ARTÇI SARSINTILAR OLUR

Dünya için 2008 ve 2009'un ekonomik açıdan deprem sayılabilecek sarsıntılarla geçtiğini belirten Sabancı şöyle devam etti: "Önümüzdeki 2010 ve 2011 yıllarında 'artçı sarsıntıların' olması da bekleniyor. Ancak, Sabancı olarak biz temelleri, alt ve üst yapısı sağlam bir grubuz. Böylesine kuvvetli bir sarsıntı sonrası oluşan yeni ekonomik düzende, ülkemizin coğrafi ve ekonomik konumu fırsatlar sunuyor."