IMF ile olası anlaşmanın süresi iki yıla çekildi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF ile aciliyetten değil büyümeyi desteklemek için olası bir anlaşmanın süresi konusunda mutabakat sağladıklarını bildirdi

Çarşamba 30.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009
ABONE OL
DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile olası bir Stand-By anlaşmasının süresi konusunda mutabakat içinde olduklarını açıkladı. Babacan, ''IMF ile olası bir anlaşmanın iki yıl süreli bir Stand-By olması konusunda mutabakat sağlamış durumdayız'' dedi. Daha önce olası Stand-By düzenlemesinin üç yıllık olması öngörülüyordu. Bir televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Babacan, Orta Vadeli Programı (OVP) hazırladıktan sonra IMF'nin, OVP'yi genel çerçeve olarak olumlu bularak, "destekleyeceğimiz bir programdır'' görüşünü ifade ettiğini söyledi. Daha sonra IMF'ye, OVP'nin detaylarını gönderdiklerini belirten Babacan, Stand-by ile ilgili detay müzakerelerin elektronik ortamda devam ettiğini kaydetti. IMF ile bugün itibarıyla iyi bir noktada olduklarını vurgulayan Babacan, sonuca varmadan hiçbir beklenti yaratmak istemediklerini ifade etti. Babacan, "Bazen bu süreç hiç belli olmuyor, küçük bir detaya da takılınacak olunuyor, bazen inatlaşma olabiliyor" dedi. IMF ile anlaşmanın Türkiye'nin mecbur kalıp bir bakıma acil ihtiyacı sebebiyle yapılmış bir anlaşma olmayacağını ifade eden Babacan, "Bizim gelecek yıl yapacağımız anlaşma iki yıllık ve bir bakıma Türkiye'nin büyümesini destekleyen, Türkiye'nin kendi programına, kendi büyüme stratejisine destek veren bir program olacak. Türkiye'yi krizden çıkartma programı olmayacak" dedi. Babacan, anlaşma halinde gelecek kaynağı Merkez Bankası'nın rezervlerine aktaracaklarını ve karşılığında alacakları TL ile de iç borçları ödeyeceklerini yineledi.

Davos'a gidip gitmemeyi değerlendiriyorum
BABACAN, 2010'daki Davos Zirvesi'ne katılıp katılmayacağı yönündeki bir soruya verdiği yanıtta ise gidip gitmemenin artısı ve eksisine bakarak karar vereceğini, henüz değerlendirme aşamasında bulunduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan, İsrail İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e 'One Minute' çıkışı yaptığı son zirveyi, "Davos benim için bitmiştir" diyerek terk etmişti. Başbakan Yardımcısı Babacan, Davos yetkililerinin kendisini ısrarlı bir şekilde toplantılara davet ettiklerini bildirdi.