'İyi günde olduğu gibi kötü günde de yanınızdayız'

Devlet Bakanı Çağlayan, Başbakan Erdoğan'ın "Kötü günde de yanınızda olacağız" mektuplarının ilkini Dubai Şeyhi El Maktum'a verdi. El Maktum, Türk firmalarıyla sıçrama yapmak istediklerini söyledi

Çarşamba 30.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009
ABONE OL
262 milyar dolarlık büyüklüğüyle dünyanın en büyük 36'ncı ekonomisi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE). Petrol ağırlıklı 300 milyar dolarlık ihracatıyla dünya 21'incisi olsa da bizim açımızdan daha dikkat çeken rakam 176 milyar dolarlık ithalat. Milli geliri bizim üçte birimiz ama ithalatı Türkiye'nin çok üzerinde. Türkiye'nin BAE ithalatından aldığı pay ise sadece yüzde 2. Ancak Türkiye'ye ilgi artıyor.

'TÜRKİYE'NİN YERİ AYRI'
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ile 15 gün önce geldiğimizde Abu Dabi Şeyhi ve BAE Başbakan Yardımcısı Şeyh Mansur Bin Zayed Al Nahyan (Manchester City futbol takımının sahibi olduğunu hatırlatayım) ve Türkiye'de meşhur Dubai Şeyhi El Maktum ile görüşmelerde olduğu gibi önceki gün ve dün Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da sıcak karşılamadan duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Peki niye geldik Dubai'ye? Bakan Çağlayan Başbakan Erdoğan'dan mektup getirdi de o yüzden. Mesaj kısaca krizdeki Dubai ve BAE'ye "Yanınızdayız" diyor. Çağlayan "İyi günde yanınızdaydık kötü günde de yanınızda olacağız" mektuplarının ilkini önceki gece evine konuk olduğu Dubai Şeyhi El Maktum'a verdi. İkincisini de BAE Başbakan Yardımcısı ve Devlet Başkanlığı İşlerinden sorumlu Bakan Şeyh Mansur Bin Zayed Al Nahyan'a iletti. Türkiye'nin "Yanınızdayız" mesajına teşekkür eden El Maktum da aileden gördüğü Türkiye'ye artık daha farklı gözle baktıklarını söylemiş Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'a. Stratejik ortak olarak iş yapmak istediklerini belirtmiş. Çağlayan'ın Maktum'la yaptığı görüşmeden biz gazetecilere anlattıklarını şöyle özetleyeyim: "Gelecekte iki ülkenin büyük işler ve ortaklıklar yapma arzusundayız. Biz her türlü altyapımızı yaptık, altyapıyı hazırladık. Şimdi Türk firmalarıyla zıplamak ve sıçramak istiyoruz. Türk firmalarına güveniyoruz. Kriz fırsat yaratıyor ve bunu Türk firmalarla değerlendirebiliriz."

'VİZEYİ BAŞBAKAN ÇÖZER'
Çağlayan, temasları kapsamında Dubai'de faaliyet gösteren Türk iş adamlarıyla bir araya geldi. Çağlayan, Körfez İşbirliği Konseyi ile 2005'ten itibaren devam eden serbest ticaret anlaşmalarının bir an önce bitirilmesini istediklerini söyledi. "Serbest Ticaret Anlaşması (STA) Körfez ülkeleriyle Türkiye arasındaki ticareti şaha kaldırır şaha'' diyen Çağlayan bu anlaşmaları Mısır, Ürdün, Fas, Cezayir, Şili ile yaptıklarını ve 2010'da ise Libya ile yapacaklarını söyledi. Çağlayan, BAE ile Türkiye arasındaki vize sorununun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı bir ziyaret ile çözüleceğine inandığını kaydetti.

'Siz ailedensiniz' deyip eve davet etti

DUBAİ Şeyhi El Maktum, böyle bir kriz ortamında Türk firmalarının buradaki "kardeşlerini" terk etmeyeceklerini ve burada işlerine devam edeceklerini belirten Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın mesajını oldukça sıcak karşılamış. Maktum "Siz ailedensiniz, o yüzden evde konuşalım" diyerek evine davet etmiş Çağlayan'ı. Bu arada Bakan Çağlayan'dan 2 yıldır ilk kez bir bakanla görüştüğünü öğreniyoruz. Maktum genellikle başbakanlarla görüşüyormuş.