Akfen Holding enerjisini halktan alacak

Akfen Holding, enerji yatırımları için 2 yıl vadeli tahvil halka arzetmek için SPK'ya başvurdu. Akfen Başkanı Akın, "İhtiyacımızı sadece bankalardan sağlamayacağız" dedi

Perşembe 31.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Düşen faiz ortamı nedeniyle gündeme gelen şirket tahvil ve bono ihraçları 2009'a yetişmedi ancak 2010'a hızlı giriş yapacak görünüyor. Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) reel sektör tahvil ihraçlarını teşvik edici düzenlemelerinin ardından Akfen Holding elini çabut tuttu ve ilk adımı attı. Holding, 2 yıl vadeli 100 milyon liralık tahvil ihracı yapmak için SPK'ya başvurdu. Mevduat faizlerinin yüzde 9'lara kadar düşmesinin ardından vatandaşa yeni bir alternatif yatırım aracı doğuyor. Akfen, yıllar sonra ilk reel sektör tahvilini halka arz etmek için harekete geçti. Piyasa faizlerinin üzerinde bir faizle çıkması beklenen tahvilin başarısı sektörde yeni arzları hızlandırması açışından dikkatle izlenecek görünüyor. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, faizin geldiği seviyenin tahvil ihraç etmek için çok uygun olduğunu belirterek, "Son iki aydır ihraç için çalışmalar başlatmıştık. Faizlerinde geldiği seviye tahvil ihracı için çok uygun. Finansman ihtiyacımızı sadece bankalardan değil, diğer piyasalardan da karşılamak istiyoruz" dedi.

İŞ YATIRIM ARACI
Arzdan elde edilecek kaynağın ağırlıklı olarak enerji yatırımlarında kullanılacağını ifade eden Akın, reel sektör şirketlerinin borçlanma kaynaklarını çeşitlendirmesi gerektiğini belirtti. Akın, "Uzun bir aradan sonra lira bazında tahvil ihraç eden ilk şirketiz. Bizim için elbette önemli bir gelişme" dedi. Alınan bilgilere göre arzda aracılığı İş Yatırım yapacak.

2001 KRİZİ SONRASI BIÇAK GİBİ KESİLDİ
TAHVİL
ihraçları özellikle 90'lı yılların sonunda oldukça rağbet gören bir borçlanma yöntemiydi.
SPK verilerine göre özel sektör tahil stoku 1998'de 5.5 milyar liraya çıkarak zirve yapmıştı.
Bu tarihten itibaren hızla gerilemeye başlayan stoklar 2002'den itibaren iş dünyasının borçlanma gündeminden düşmüştü.

FİNANSBANK'TAN PETROLE ENDEKSLİ İKİ TAHVİL
SPK'YA tahvil ihraç etmek için başvuran tek şirket Akfen değildi. Finansbank'da iki tahvil ihracı yapmak için kolları sıvadı. 5 yıl vadeli iki tahvil çıkarmayı planlayan Finansbank tahvillerinin getirileri ise petrol fiyatlarına bağlı olacak. Tahvillerden birinin getirisi petrolün düşüşüne diğer ise yükselişine endeksli olacak. Türkiye Vakıflar Bankası B tipi Altın Fonu'nu 45 milyon lira tutarında yatırım fonu katılma belgesi ve Emeklilik Yatırım Fonu Payı İhracı için SPK'ya başvuruda bulundu. Şeker Finansal Kiralama'nın 5 milyon bedelli hisse senedi ihracı talebi ise kurul kaydına alındı.