Doğalgaza ocakta zam yok

Perşembe 31.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009 11:47
ABONE OL
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Ocak'taki doğal gaza gelecek zam oranı yüzde sıfırdır. Ne zamana kadar? Şubat'a kadar. Otomatik fiyatlama mekanizması bu zammı belirliyor'' dedi.

Yıldız, TPAO ve Petrobras için Karadeniz'de petrol ve doğal gaz arayacak olan ''Leiv Eiriksson'' adlı sondaj platformunun Boğaz'dan geçişi dolayısıyla düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Doğal gaza yapılacak zam oranıyla ilgili Kasım ayının ortalarından beri konuşmalar yapıldığını, bilen, bilmeyen herkesin bu konuda fikirler yürüttüğünü ve vatandaşın bundan olumsuz etkilendiğini belirten Yıldız, bu spekülatif zam haberlerinin birtakım çevrelerce sevindirici ve memnuniyet verici bir gelişme olduğu kanaati oluşturduğunun dile getirildiğini, bunu son derece yanlış bulduğunu söyledi.

Hiçbir hükümetin zam yapmak istemeyeceğini ifade eden Yıldız, ithal kaynaklara dayalı, doğal gaz ve petrol ürünleriyle alakalı bu durumun tamamen dışa endeksli olduğunu vurguladı.

Bu konuyla ilgili birçok açıklama yapıldığını, bunlardan bir tanesinin çok dikkat çekici olduğunu belirten Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Sayın CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, 24 Aralık'ta ve 28 Aralık'ta hem CHP Grup Toplantısı'nda hem de CHP Genel Merkezi'nde iki açıklaması oldu. Onları kısaca hatırlatmak istiyorum. 24 Kasım 2009 CHP Grup Toplantısı'nda aynen şunu söyledi; 'Bugün yılbaşından itibaren doğal gaza yüzde 50 zam yapılacağı netlik kazanmıştır. 1 Ocak'tan itibaren yapılacak sözleşmelerde yüzde 50 zammı uygulama kararı toptan tüketiciye tebliğ edilmiştir. Anlaşılıyor ki yüzde 50 zam gelecektir.' Bu birebir konuşması... 28 Kasım'daki konuşmada ise 'Önümüzdeki yılbaşı zam geliyor dedik. Enerji Bakanlığının (hayır, gelmiyor, zam yapmıyorum) demesini bekliyordum. O zaman haber kaynağıma (bak bana yanlış bilgi vermişsin, yapmıyorlar işte) diyeceğim. Bana diyor ki, (nereden duymuş, merak ediyorum), bana haber vereni işten mi atacaksınız?...'

Ocak'taki doğal gaza gelecek zam oranı yüzde sıfırdır. Yani mesken ve sanayicilerimizin kullanacağı doğal gaza gelecek zam oranı yüzde sıfır. Ne zamana kadar? Şubat'a kadar. Aylık otomatik fiyatlama mekanizmasıyla beraber biliyorsunuz bu yapılıyor. Otomatik fiyatlama mekanizması bu zammı belirliyor. Şimdi ben soruyorum değerli CHP Genel Başkanı'na; size haber getiren haber kaynağını siz işten ayıracak mısınız? Ben ayırmayacağım. O yüzden 'yüzde 50 zam geleceği netlik kazanmıştır' ifadelerinin de çok erken yapılan açıklamalar olduğunu düşünüyorum. Sayın Baykal'ın da haber kaynağıyla ilgili yapacaklarını merak ediyorum.''

Şubat ayında yine bir ay içerisindeki gelişmelerin dikkate alınacağını, Şubat'tan önce, oluşabilecek zam miktarının beraber değerlendirileceğini bildiren Yıldız, ''Benim bu zamla alakalı (Şubat ayı için) yüzde 5-10 demenin çok anlamı yok. Ama genel manada dünyada bütün eğilim, 2008 Temmuz ayında petrol fiyatları 145-147 dolarlara çıktı, Aralık'ta 33 dolarlara indi. Çok oynak bir zeminden bahsediyoruz. Benim şimdiden bunu söylemem ve erken bilgi vermem doğru olmaz. Altını çizerek söylüyorum; otomatik fiyatlandırma mekanizması ile bu belirlenecektir'' şeklinde konuştu.