Piyasalara IMF dopingi

Perşembe 31.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009 17:35
ABONE OL
Gazetelerde Başbakan Tayyip Erdoğan'a dayandırılarak yer alan ve IMF ile anlaşmanın yakın olduğu yönündeki haberlerin etkisiyle kur ve faiz güne sert düşüşle başlarken, piyasada ilk tepkinin ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu'nun açıklamaları kazanımların bir kısmının geri verilmesine neden oldu.

Akşam üzeri de Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ile IMF programı tarafından desteklenebilecek politikalar hakkında görüşüldüğü ve Türkiye'nin talep etmesi halinde kısa sürede bir heyet gönderilebileceğini bildirdi.

"Türk yetkililerle IMF programıyla desteklenebilecek politikalar hakkında ayrıntılı görüştük" diyen IMF sözcüsü, "Eğer yetkililer heyeti talep ederlerse, kısa süre içinde gönderebiliriz" ifadesini kullandı.

BORSADA REKOR KAPANIŞ

İMKB 100 Endeksi, yılın son işlem gününü yüzde 2.24 yükselişle 52,825.02 puanla tamamlayarak yılın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Yılın son işlem günü olması nedeniyle bugün özellikle faiz tarafında yaşanacak düşüşün banka bilançolarına olumlu yansıyacak olması da piyasada aşağı yönlü istekliliği artıran bir sebep olarak belirtildi. Piyasada etkili olan bir diğer sebep de basında yer alan yerli ve yabancı yatırımcılardan eşit, ancak yüzde 1.5 ile 3 arasında stopaj alınmasını öngören bir taslak çalışma yapıldığı haberi oldu.

IMF haberinin piyasadaki sert harekette "en büyük etken" olduğunu hatırlatan bankacılar, stopaja ilişkin gelişmelerin de yakından izlendiğini, bunun yabancılar açısından "olumsuz"; yerliler açısından "olumlu" algılanabileceğini belirtiyorlar.

Bankacılara göre yabancı yatırımcılara stopaj getirmek hem teknik olarak sistemlerinin hazır olmaması hem de "yabancılara yeni vergi getiriliyor algılaması" nedeniyle "olumsuz" bir gelişme olarak algılanıyor. Ancak yabancı yatırımcı mülkiyetinde yer alan DİBS stoku payının yerlilere göre kısmen düşük olması da yerliler açısından "olumlu" etki daha baskın olabileceği de konuşuluyor.

Öte yandan bankacılar, Hazine'nin bugün yapacağı 2010 yılı ilk çeyrek borçlanma programına ilişkin açıklamanın yakından takip edileceğini söylediler; bankacılar IMF gelişmelerinin bu önemli açıklamanın önüne geçtiğini de vurguladılar.

Tahvil-bono piyasasında faizler ve bankalararası piyasada dolar ilk sert tepkinin ardından da dünkü kapanışlara göre kazanımlarını koruyor.

IMF HABERLERİ

Bugünkü gazetelerde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, dün yapılan AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında uzun süreden bu yana devam eden IMF görüşmeleriyle ilgili sona gelindiğini açıkladığı belirtildi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ise bugün yaptığı açıklamada, MYK toplantısında Erdoğan'ın, IMF ile görüşmelerin olumlu yolda ilerlediğini beyan ettiğini, bunun dışında başka bir değerlendirmesinin olmadığını söyledi.

Aksu'nun yaptığı açıklama sonrası HSBS Stratejisti Fatih Keresteci yayımladığı raporda şöyle dedi:
"Aksu'nun bu açıklaması sabah basında yer alan haberlere göre daha az iyimser, zira mevcut gidişatta major bir değişiklik olmadığını gösteriyor... Son aylarda gündemden iyice düşen IMF anlaşması beklentisinin yeniden gündemin ilk sıralarına çıkarıldığını, ancak bunun dışında daha iyimser bir yorum yapmanın pek gerçekçi olamayacağını düşünüyoruz."

Bankalararası piyasanın dünkü spot kapanışında 1.5125/1.5145 lira seviyesinde olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonu bugün 1.4900 seviyesinin altını gördükten sonra piyasanın kapanışına yakın saatlerde 1.4960/1.4980 seviyesindeydi. Aynı saat itibarıyla euro/dolar paritesi ise 1.4412/1.4415 seviyesinden işlem gördü.

Tahvil-bono piyasasında dünkü spot kapanışta yüzde 9.51, valörlüde ise yüzde 9.46 olan 3 Ağustos 2011 itfalı gösterge kıymette bileşik faiz bugün işlem bazında en düşük yüzde 8.59 seviyesini test etmesinin yani 80 baz puana ulaşan düşüşün ardından spot kapış öncesi son işlem yüzde 9.06 seviyesinde gerçekleşti. Gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz spot kapanışta yüzde 8.87 TSİ 1521 itibarıyla valörlü işlemlerde yüzde 8.79 seviyesinde gerçekleşmiş oldu.