Sürpriz İran ziyaretinde gaz masaya yatırıldı

Enerji Bakanı Yıldız doğalgaz konusunu görüşmek üzere Tahran'a sürpriz ziyaret yaptı

Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Enerji Bakanı Taner Yıldız, her kış doğalgaz akışında sorunlar yaşanan İran'a dün sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Doğalgaz gündemiyle Tahran'a gittiği öğrenilen Bakan Yıldız'a Bakanlık üst düzey bürokratları ile BOTAŞ yetkilileri de eşlik etti. İran Petrol Bakanı Mesud Mir Kazımi ile görüşen Yıldız'ın, İran'la Türkiye arasındaki doğalgaz sevkıyatı, "al yada öde" yükümlüğü ile gaz fiyatlandırması tahkim süreci hakkında görüşmede bulunduğu belirtildi.

KESİNTİ İSTENMİYOR

Hatırlanacağı üzere İran son yıllarda hemen hemen her kış Türkiye'ye verdiği gazda ciddi kesintilere gidiyor. Rusya'dan gelen Batı Hattı'ndan alınan gazda da Ukrayna nedeniyle sorunlar yaşayan Türkiye, son bir kaç yıldır yaşadığı sorunları bu yıl yaşamak istemiyor. Kolları erken sıvayan Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın da sürpriz ziyaretiyle İranlı yetkililere "Bu yıl doğalgaz akışında kesinti istemiyoruz" mesajı verdiği öğrenildi. Ancak tek neden gaz akışındaki sıkıntı olmadığı belirtildi. Yıldız'ın, görüşmelerde İran'la Türkiye'nin doğalgaz sözleşmelerindeki "al veya öde" şartı nedeniyle yaklaşık 1 milyar dolarlık borcu da masaya yatırıldı.

BOZUK GAZ KOZU
İran' la doğalgaz anlaşması nedeniyle tahkim süreci devam ediyor. Bakanlık yetkilileri Türkiye'nin İran'a karşı bozuk doğalgaz ve iletimdeki kesintileri koz olarak kullanacağı belirtiliyor. Bakan Yıldız'ın İran petrol Bakanı ile TPAO'nun Güney Pars bölgesindeki Petrol arama çalışmalarını da ele aldığı belirtildi. Görüşmeler kapsamında TPAO'nun yakın süreçte İran'da doğalgaz çalışmalarına başlayacağı öğrenildi.