Turizmi kurtaran İstanbul 2010'da da gözde olacak

Bu yıl 7.5 milyon turisti ağırlayarak Türk turizmini kurtaran İstanbul, 2010'da U2 konseri, sarayları ve kazılarıyla popülaritesini daha da artıracak

Perşembe 31.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Akdeniz çanağındaki rakiplerimiz İspanya, Yunanistan ve Portekiz küresel kriz nedeniyle turizmde büyük darbe yerken 2009'u yüzde 2 büyümeyle kapatmaya hazırlanan Türkiye 2010 yılında da en popüler tatil merkezi olacak. İngiltere'de travelsupermarket. com tarafından gerçekleştirilen ankette 2010 yılında "en popüler" turizm destinasyonları arasında Türkiye, Mısır ve Fas yer aldı.Norveç'te yayın yapan bir tüketici sitesi 2010'da İstanbul'un dünyada tercih edilen dört seyahat merkezinden biri olacağını yazdı.

TANITIM ATAĞI BAŞLADI

Turizmde 2009 hedeflerinin tutturulmasında önemli bir rolü olan İstanbul, 2010'da bu popülaritesinin daha da artıracak. İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İstanbul'a gelen turist sayısında bu yıl geçen yıla oranla yüzde 6 artışla karşılaştıklarını söyleyerek yaklaşık 7.5 milyon turist rakamına ulaştıklarını kaydetti. Bilgili, ''İstanbul'a gelen turisti çıkarırsanız Türkiye eksidedir. Türkiye'nin yılı artıda kapatmasının sebebi İstanbul'dur'' dedi. Bilgili, 2010 yılında gelecek turist sayısı konusunda küresel kriz ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) organizasyonunu da göz önüne alarak 9 ile 10 milyon arasında turist beklediklerini söyledi. İstanbul'un özel bir tanıtım atağına geçtiğine değinen Bilgili, dünyanın önemli şehirlerinde 2010 AKB Ajansının reklamlarına rastlandığını kaydetti. Bilgili, ''Mesela Eylül ayında gerçekleştirilecek U2 konserine yakın coğrafyadan büyük talepler var. Topkapı Sarayı'nın hazineleri Kremlin Sarayı'nda, Kremlin Sarayı'nın hazineleri Topkapı Sarayı'nda açılacak. Bu ve özel müzelerin açtığı sergiler de kente hareketlilik getirecek" dedi.

MISIR'LA YARIŞACAĞIZ

Bu arada Türkiye, sadece gelen turist sayısıyla değil yabancılar gözünde bıraktığı olumlu imajıyla da dikkat çekti. İngiltere'de travelsupermarket.com tarafından gerçekleştirilen bir ankette 2010 yılında "en popüler" turizm destinasyonları arasında Türkiye, Mısır ve Fas yer aldı. Bu arada 2010'da tatil için yurt dışına çıkmayacak İngilizlerin sayısının, 2009 yılına göre bir kat artacağını ortaya koydu.

Business Traveller, Kültür Başkenti'ne 2 sayfa ayırdı
BUSİNESS Traveller dergisi, Aralık-Ocak 2010 sayısında İstanbul'a iki sayfa ayırdı. ''İstanbul Ateşler'' başlığıyla Ally Miola tarafından kaleme alınan haberde Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin resmi üyesi olmadan önce 2010 Avrupa Kültür Başkenti olduğuna değinilerek ''gökyüzüne uzanan minareleri, kalabalık Kapalı Çarşı'sı ve tatlı kokulu caddelerden" bahsedildi.