Türkiye 69 yıl sonra kendi uçağını yapıyor

Bakan Yıldırım, Nuri Demirağ'ın uçak projesinden ibret alınması gerektiğini belirtip, "Sıra artık uçak yapmaya geldi. Bu konuda çalışma başladı" dedi

Perşembe 31.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, karayolu, demiryolu, denizcilik ve internet alanlarında cumhuriyet tarihinin en büyük gelişmelerinin kendi dönemlerinde olduğunu ifade ederek, artık sıranın uçak yapmaya geldiğini söyledi. Bakan Yıldırım, bu konuda çalışmaların başladığını açıkladı. Türkiye'nin hem otomobili hem uçağı bugün dünyada söz sahibi olan ülkelerden önce yapmasına rağmen destek yerine köstek olunması sebebiyle çalışmaların akamete uğradığını anlatan Bakan Yıldırım, "Devrim arabası ve Nuri Demirağ'ın uçak projesi, yakın tarihimizin ibret alınması gereken olaylarıdır. Türkiye bugün daha farklı şeyleri konuşan bir ülke olabilirdi, ama hâlâ vakit geç değil. Daha önümüzde yapacak çok işimiz var" dedi. İzmir Ticaret Odası'nın Meclis Toplantısında İzmir Şehrine Katkı Ödülü alan Yıldırım, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Denizcilik Fakültesi'nde de öğrencilere konferans verdi.

BÜYÜK YATIRIM
Deniz filosunu güçlendirdiklerini kaydeden Bakan Yıldırım, Barbaros Hayrettin Paşa'nın, "Denizlere hakim olan, dünyaya hakim olur" sözünün geçerliliğini koruduğunu vurgulayarak, bu alanda büyük yatırımlara giriştiklerini kaydetti. Havayolunu halkın yolu yaptıklarını, toplam havacılık cirosunun 2 milyardan 8 milyar dolara yükseldiğini belirten Yıldırım, "Mutlaka kendi uçağımızı yapmamız lazım. Bunun için de çalışmaları başlattık"

Krize Titanik benzetmesi
BAKAN Yıldırım, global krizin en fazla, 2003 ile 2008 arasında altın dönemini yaşayan denizciliği vurmuş gibi göründüğünü belirterek, şöyle konuştu: "Bu da gelip geçecektir. Asıl olan kriz değil, istikrardır. Kriz istisnadır. Bu krizi ne Türkiye'de bizler ne sektörde faaliyet gösteren denizciler ne de dünya önceden hesap edebilmiştir. En vahim hata budur. Herkesin, 'Bu gemi batmaz' dediği Titanik'in batması gibi bir olay."

Türkiye'nin ilk uçak fabrikatörü
Cumhuriyet tarihinin ilk sayılı milyonerlerinden Nuri Demirağ, kardeşi Naci Demirağ ile birlikte servetini Türkiye'nin sanayi kalkınmasına adadı. Birikimi ile 'Türk Zaferi' adını verdiği sigara kağıdını çıkardıktan sonra demiryolları inşaatları ile müteahhitliğe atıldı. Ülkenin demirağlarla örülmesine büyük katkı sağladı. 1936'da Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi yanında Tayyare Etüd Atölyesi'ni kurarak havacılık sanayiinin temellerini attı. Yeşilköy'de Elmas Paşa Çiftliği'ni tayyare meydanı yapmak için satın aldı. Demirağ'ın İstanbul fabrikasında yapılan ilk yerli Türk uçağı, 1941'de işadamının doğduğu Sivas Divriği'ne uçup geldi. 12 uçaklık filoyu bazı şehirlerin üzerinde uçurarak, halka kendi uçağımızla ülkeyi koruyabileceğimizi gösterdi.