"2010'dan umutlular"

Dünyayı saran küresel ekonomik krizin ardından işadamları yeni yılda ekonomik gelişmelerin iyiye gideceğini düşünüyor.

Bursa Girişimci Sanayici İşadamları Derneği (BUGİAD) İnegöl Şube Başkanı Ahmet Akıskalı, "2010 yılında, ekonomik krizin aşılacağı, sıkıntılı sürecin biteceği, Türkiye'nin eskisinden daha iyi olacağı ve hatta ekonomimizin şahlanacağı günler uzakta değil." dedi.

Küresel krize rağmen işadamlarının yatırımlarını sürdürdüğüne dikkat çeken Akıskalı, Türkiye'nin dünyada hak ettiği yere doğru ilerlerken, itibarını artırdığını, ülkedeki kardeşliği daha da artacağı birlik ve beraberliğin tesis edileceği güzel adımların atıldığını söyledi.

Küresel krize rağmen Çin, Brezilya, Tayvan gibi ülkelerin büyümeye devam ettiğini, Avrupa ülkelerinin ise hâlâ krizle boğuştuğunun görüldüğüne dikkat çeken Akıskalı, "Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında, krizden yukarıya doğru tırmananlar arasında görülmekte. Bizler, bölge ve ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla var olan gücümüzü birleştirmek ve kullanmak sûretiyle sinerji oluşturarak, üyelerimizin ticârî hacimlerini artırmaları için elimizden geldiğince güzel çalışmalar yapmaya çalıştık.

İnegöl iş dünyası aktif yapısıyla, dünyaya daha iyi nasıl açılabilir noktasında bir dizi çalışmalarımız, iş geliştirme platformları oluşturarak, TUSKON'un aktif çabaları ile gerçekleşen dış ticaret köprüleriyle ülke ekonomisine büyük kazanımlar sağlamaya gayret ettik. Afrika ülkeleri konusundaki büyük açılımlar, krizle boğuşan ülkemiz ekonomisine ve iş adamlarımıza moral oldu. Bu süreçteki çalışmalar netice vermeye başladı. İhracatlarımızın da artarak devam ettiğine şahit olmaktayız. Ülkemiz, devlet politikası olarak ta son yıllarda Afrika'ya, cumhurbaşkanlığı seviyesinde ziyaretler gerçekleştirmektedir. Bu ziyaretlerle, Afrika ile olan ticari hacmimizin gelişim ve büyümesindeki târihî rolü görmekteyiz." diye konuştu.

Yeni yılda da dünya ticaret köprüsü çalışmalarının hız kesmeden başladığını kaydeden Akıskalı, başta Afrika, Latin Amerika, Ortadoğu gibi ülkeler olmak üzere yeni ülkelerle ticaret köprülerinin kurulması için birtakım aktivitelere hız verileceğini açıkladı.

Akıskalı, sivil toplum kuruluşu olarak amaçlarının ülke insanının daha iyi yerlere gelebilmesi için, ekonomik hareketlere katkı sağlamaya ve iş dünyamıza kılavuzluk yapma hususunda üzerine düşeni yapmak olduğunu dile getirdi.

Türkiye'de son aylarda devam eden açılım sürecini desteklerini belirten Akıskalı şöyle devam etti:

"Ülkemizde son aylarda başlayan demokratik açılım, yılın en önemli olayı ve tarihî bir adım olarak sürdürülmektedir. Ağır bedeller ödeyen insanımız ve ülkemiz için, yıllardan beri ihmâl edilen çok önemli bir problem vardı. İşte şimdi buna bir el atıldı. Bu çok önemli bir gelişmedir. İş dünyası olarak bu gelişmeleri bizler de destekliyor ve ülkemizin dünya muvâzenesindeki gerçek yerine ulaşmasına katkı sağlayacak bu güzel adımları çok önemsiyoruz. Bununla, ülke içersindeki birlik ve beraberliğin tesisi gerçekleşecektir diye ümit ediyoruz. İç huzur ve kardeşliğin tesisi, ülkemizin enerji gücünü başka alanlarda harcama anlamına gelen sıkıntılardan bizi kurtaracaktır. Bu birlik ve beraberlikten sonra ülkemizin hızla gelişip büyüdüğüne hep birlikte şahit olacağız. İnanıyorum ki o günler milletimiz için artık rüya olmaktan çıkmıştır. Diğer bir yandan da, devletimizin, öncelikle, komşu ülkeleriyle gerçekleştirdiği diplomatik-siyâsî ve ekonomik yakınlaşmalar ve dünyanın diğer ülkeleriyle yapılan diplomatik aktiviteler. İnegöl iş dünyası olarak, mevcut ve diğer dünya ülkeleri ile Pazar payımızı arttırmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bilindiği gibi İnegöl'ün lokomotif sektörü mobilyadır. Bu saha, İnegöl'ümüz için çok önemlidir. Söylememiz gerekir ki, İnegöl mobilya tanıtım grubunun çalışmalarının, bu bağlamda çok iyi neticeler vereceğine de inanmaktayız."
BİZE ULAŞIN