Gizemli geçmişleri olan mücevherleri müzayede ile satılığa çıkartıyor

Forum AVM'lerinin sahibi Hollandalı Nico Veldhuis'in Türk eşi Müberra Gülöksüz, 320 parçadan oluşan 2 milyon dolarlık özel mücevher koleksiyonu hazırladı

Tekstil, takı tasarımı, mücevher koleksiyonu ve şimdi de mücevher müzayedesi... Bunlar; Müberra Gülöksüz adlı işkadını profesyonel yaşamını özetleyen işler... Herhalde, içlerinde en çok yaptıklarına en son eklediği 'mücevher müzayedesi' işi dikkatinizi çekmiştir. Peki nedir bu mücevher müzayedesi ve Müberra Gülöksüz kimdir?

MÜCEVHER TUTKUNU

Müberra Gülöksüz, tekstil ile iş hayatına başlıyor, Sibel Bebe adında bebek giyim markasını kuruyor. 24 yılın ardından sıkılıyor ve beş yıl önce takı tasarımına el atıyor. Bu işte çok başarılı oluyor; köylü kadınlara yaptırdığı takıları Beymen, Vakko, Park Bravo, Accessorize ve Yargıcı'ya yapıyor. Accessorize, ondan takıları alıp dünyadaki bütün mağazalarına dağıtıyor. Takı işi bu boyutlara gelince stresi de artıyor ve Müberra Gülöksüz, "Önce benim ruh tatminim ve ruh sağlığım önemli" deyip bir anda bu işi bırakıyor. Bunca yıl iş dünyasının içinde olan bir işkadını evinde oturacak değil ya, kendine ruhunu da tatmin edecek bir iş yaratıyor. Tutkunu olduğu mücevheri işe çeviriyor. İstanbul'un köklü bir ailesinden geldiği için ailesinden kalan mücevherlerine Fransa, İtalya ve Türkiye'de yaptırdığı değerli taşlardan oluşan çok özel mücevherleri de ekleyerek bir mücevher koleksiyonu yaratıyor. 100'ün üzerinde antika mücevherinin bir kısmını ve ileride antika olacak yeni mücevherlerini satmak için müzayede yapmak aklına geliyor. Bu kadar özel mücevherleri mağazada satacak değil ya... Müberra Gülöksüz, 2 milyon dolar değeri olan koleksiyonundan satışa çıkaracağı en değerli parça 375 bin dolar fiyatı olan zümrüt ve pırlantadan oluşan bileklik, gerdanlık ve küpeden oluşan bir takım.

EŞİ HOLLANDALI

Bu arada bir detayı da size aktarmak istiyorum. Müberra Gülköksüz'ün, 2004 yılında bir arkadaşının ev partisinde tanıştığı ve yıldırım nikahıyla evlendiği eşi Nico Veldhuis... Hollandalı işadamı Veldhuis, Multi Turkmall'un yönetim kurul başkanı. Diğer bir deyişle Forum adlı alışveriş merkezlerinin sahibi. Ayrıca Forum İstanbul'daki akvaryumun da yaratıcısı. Türkiye'ye 4,5 milyar Euro yatırım yapan bir işadamı. Nico Veldhuis'in Türkiye'yi çok sevmesinde Müberra Hanım'ın da büyük etkisi var. Çünkü Müberra Hanım ile evlendikten sonra Türkiye'ye yerleşti.

BÖYLE BİR SATIŞ İLK KEZ YAPILIYOR
İlk defa Türkiye'de bir mücevher lansmanı bir müzayede ile yapılıyor ve müzayede kanalı ile satılacak. Yani Müberra Gülöksüz, "The Muse Collection" adını verdiği, antika olduğu kadar yeni ama tek parça olan ve ilerde antika olabilecek mücevherleri bir müzayede ile satışa sunacak. İşkadını; "Benim tarzımdaki mücevherin müşterisi ne kendini göstermek ister ne de bunu çevresine yaymak ister" diyor.
BİZE ULAŞIN