'IMF ile parası için değil akreditasyon nedeniyle anlaşmak istiyoruz'

Hükümet Sözcüsü Çiçek, IMF ile bir anlaşma yapmak istediklerini belirterek "Bu anlaşma isteği paradan ziyade akreditasyon kaynaklı" dedi

Yeni yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında ağırlıklı olarak ekonomi görüşüldü. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mali politikalarla ilgili kurula bilgi verirken Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, hipermarketler yasa tasarısının ele alındığını söyledi. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, içeride IMF ile anlaşmanın ele alınmadığını söyledi, ancak IMF ile bir anlaşma yapmak istediklerini söyledi. Çiçek, "Türkiye 2009 krizinden en asgari düzeyde etkilenen ülke oldu. Türkiye bu krizi IMF'ye ihtiyaç duymadan kendi reçeteleri ve çözümleriyle en az zararla kapattı. IMF ile bir anlaşma yapmak istedik ve istiyoruz. IMF'le anlaşma isteğimiz getireceği paradan ziyade bunun bir akreditasyon olmasından kaynaklanıyor." Çiçek, memurlara yapılacak zamla ilgili tasarının Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını belirterek, zam oranının bugün yapılacak AK Parti TBMM Grup toplantısında Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacağını kaydetti. Bakanlar Kurulu'nda Sanayi Bakanı Nihat Ergün tarafından hazırlanan "Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm, Destek ve Strateji Belgesi" ile ilgili bilgi verildi. Esnaf ve sanatkara daha fazla fayda sağlanması için 21 maddelik eylem planı olduğunu söyleyen Çiçek, planda, "esnafın finansman şartlarının iyileştirilmesi, vergilerin ve diğer yükümlülüklerin azaltılması, eğitim" gibi maddeler yer aldığını söyledi.

AVM VE HİPERMARKETLER İÇİN BAZI SINIRLAMALAR İCAP EDİYOR
Çiçek, kurulda "Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar Yasa Tasarısı"nının ele alındığını söyledi. Henüz Meclise sevk edilme aşamasına gelmeyen tasarıyla ilgili bilgi sunulduğunu söyleyen Çiçek, birçok yararı olan merkezlerin 1.9 milyonu bulan esnafı mağdur ettiğini belirtti. Çiçek, "Bazı sınırlamaların getirilmesi icap ediyor. Tarafların görüşünü alıp tasarıyı kısa sürede görüşmek istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN