'Aslan'a 130 milyon saydı çimentonun kralı oldu

Fransız Lafarge'dan 130.3 milyon euro karşılığında Aslan Çimento'yu satın alan Oyak Çimento Grubu, klinker üretim kapasitesindeki payını da yüzde 15'e yükseltmiş oldu

Oyak Çimento Grubu Fransız çimento devi Lafarge'dan İzmit Darıca'daki Aslan Çimento'yu 130.3 milyon euroya 30 Aralık'ta satın aldığını açıkladı. Bu satın alma ile birlikte Türkiye çimento pazarındaki üretim kapasitesindeki payını yüzde 15'ten yüzde 18.6'ya çıkardı. Oyak Çimento klinker kapasitesini de bu satın alama ile birlikte yüzde 12.9'dan yüzde 15'e yükseltmiş oldu. Oyak Çimento ve Otomotiv Grubu Başkanı Celal Çağlar, Aslan Çimanto ile birlikte Oyak Çimento Grubu'nun 5 fabrikaya çıktığını belirterek, "Bunların hepsi halka açık şirketler" dedi. Çağlar Aslan Çimento'yu almalarının en önemli nedeni olarak da Darıca'daki limanı, denize yakınlığı, Marmara pazarına yakınlığı ve 1,5 milyon metrekarelik arazisini gösterdi. 1910'da kurulan Aslan Çimento içinde bulunduğumuz günlerde 100'üncü yaşını kutlamaya hazırlanıyor.

RAKİPLER HABERDARDI

Konuyla ilgili basına bilgi veren Çağlar, bu satın alma ile birlikte Türkiye'de çimentonun yüzde 30'unun tüketildiği Marmara bögesindeki etkinliklerini artıracaklarını ve Bolu Çimento'ya önemli bir sinerji katacaklarını dile getirdi. Fiyat ile ilgili soruları da yanıtlayan Çağlar, "Bu satın alma bir yatırım bankası aracılığı ile yapıldı. Bildiğim kadarıyla tüm alıcılar bu durumdan haberdardı. Doğal olarak satıcılar en yüksek fiyatı verene bu şirketi verdiler" diye konuştu. Aslan Çimento'nunu yanı sıra Lafarge Beton'u da satın aldıklarını ifade eden Çağlar bu tesisin de yıllık 2.7 milyon metreküplük beton ve 3.4 milyon tonluk agreda kapasitesi bulunduğunu ifade etti.

İHRACAT AVANTAJI
Türkiye'de 40-41 tane çimento fabrikası bulunduğunu ifade eden Çağlar, "Pırlanta hangisi derseniz Aslan Çimento. 53 metre boyunda 10 bin tonluk gemileri alabilen çok önemli bir limanı var. Oyak'ın diğer faaliyetlerini de buradan yönetebileceğiz. Aslında bir liman da satın aldık Marmara'da ve çok daha aktif bir hale geleceğiz. Bolu'dan İstanbul'a gelmek kârı düşüren bir etkendi" dedi. Türkiye içi pazar paylarının da yüzde 14.7'den yüzde 18.4'e yükseldiğini ifade eden Çağlar, "Bu yıl 38 milyon tonluk satış öngörülüyor. 2009 yılı sonunda 825 milyon TL satış geliri elde ettik" dedi. 2010'da pazarın yüzde 8 büyüyerek 42 milyon tona çıkmasını öngördüğünü ifade eden Çağlar, 14 - 15 milyon ton civarında dış satış beklediğini kaydetti. Çağlar bir limana sahip olduğu için maliyeti en düşük ihracatı Aslan Çimento'dan yapabileceklerini ifade etti.

'YÜZDE 40 KÂRI GEÇERİZ'
Çağlar, krizin elinde nakdi olanlar için önemli bir fırsat yarattığını ve Aslan Çimento'nun satın almasının da buna iyi bir örnek olduğunu ifade etti. Oyak Çimento'nun satış hasılatının yüzde 7 gerilediğini ama bu rakamın Türkiye ortalamasından daha az olduğunu belirten Çağlar, "Kârlılık açısından şirketlerimiz daima ilk 5'teler. 2010 yılında da aynı durumun devam edeceğini ve kârlılığın 2009 yılından az olmayacağını ve hatta daha iyi neticeler elde edeceğimizi tahmin ediyorum. Yüzde 40'ı da geçeriz" dedi.

SADECE FABRİKA ALMADI
Oyak, Aslan Çimento'nun yanı sıra Lafarge Beton, Assan, Birtaş, Marmara Madencilik ve bir Vakıf almış oldu.

'ÇİMENTO ELEKTRİK UCUZKEN ÜRETİLİYOR'
Parayı nasıl ödedikleri ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Celal Çağlar, "Nakit olarak aldık. 30 aralık sabahı saat 9.15'te 130.3 milyon euro ödendi ve bitti. Arz fazlası konusunda da Çağlaru da yanıtlayan Çağlar, "Biz bu arz fazlasını bilerek yaratıyoruz. Çünkü elektriğin ucuz olduğu saatlerde üretim yapıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN