Erdoğan, Putin ile 'al ya da öde' için bilek güreştirecek

Başbakan Erdoğan'ın salı günü çıkacağı Rusya ziyaretinin ana gündem maddesi enerji olacak. Bütçeyi olumsuz etkileyecek bazı anlaşmaların esnetilmesi de masada

Başbakan Tayyip Erdoğan, salı günü "enerji dosyaları" ile Rusya ziyaretine çıkıyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın da katılacağı ziyaretin en önemli gündem maddesi doğalgaz, nükleer santral ve Samsun-Adana Projesi olacak. Süresi 2011 yılında bitecek olacak Batı Hattı Doğalgaz Sözleşmesi'nin uzatılmasına ilişkin pazarlıklar, görüşmelerin ana eksenini belirleyecek. Türkiye'nin halen beş farklı ülke ile yıllık 36 milyar metreküplük doğalgaz temin anlaşması bulunuyor. Geçtiğimiz yıl küresel krizin de etkisiyle doğalgaz tüketimi 32 milyar metreküp seviyesinde kaldı. Kullanılmayan gazın parasının ödenmesini gerektiren "al ya da öde" şartı, Türkiye için ciddi sıkıntı yaratıyor. Bu ek faturadan kurtulmak isteyen Enerji Bakanlığı, Rusya Batı Hattı Doğalgaz Sözleşmesi'nin güncel ihtiyaçlara göre yenilenmesini istiyor. Batı Hattı sözleşmenin yeniden yapılandırılmasında gaz fiyatında indirim talebi en önemli başlık olarak öne çıkıyor. Bu noktada dünya Sıvılaştırılmış Doğalgaz (LNG) ticaretinin gelişmesi Türkiye'nin elini güçlendiriyor.

GAZDA İNDİRİM TALEBİ

Enerji Bakanı Yıldız'ın Temmuz ayındaki Moskova ziyaretinde Rusya ile "al ya da öde" yükümlülüğü ile ilgili önemli mesafe katedilmişti. Türkiye, Rusya ile imzalanacak yeni sözleşmede "al ya da öde" yükümlülüklerinin esnetilerek, yükümlülükte kalacak gazın 3. ülkelere satılması için ihracat kolaylığı talep edilecek. Doğalgaz Piyasası Kanunu'na göre 2010 yılı itibariyle kamu kurumu BOTAŞ'ın doğalgaz tedariğindeki pazar payının yüzde 20 seviyelerinde olması gerekiyor. Ancak bu oran şu an yüzde 90. Yenilenmesi gündemde olan Rusya Batı Hattı'nda özel sektörün devreye girmesi de gündemde.
BİZE ULAŞIN