Haber turu..

Ulusal para birimi bolivarı devalüe edecek
VENEZÜELLA
Devlet Başkanı Hugo Chavez, ülkenin ulusal para birimi bolivarda yüzde 17 devalüasyona gidileceğini açıkladı. 2005'ten bu yana ilk kez Bolivar'ın değerinde değişime gidiliyor. Şu an dolara 2.15 seviyesinde çıpalı olan bolivarın değerinin öncelikli ithalatlar için 2.60 dolar olması planlanırken ikincil kalemler için bolivarın değeri dolar karşısında 4.30 olacak. Chavez, "Bunlar, üretken ekonominin desteklenmesine ve açıkça gerekli olmayan ithalatı azaltmaya yönelik atılan adımlardır. Biz artık sadece petrol ihraç eden ülke olmaktan çıkmalıyız" dedi.

23.3 milyar dolar borcu silecek tasarı geçti
KÖRFEZ
ülkelerinden Kuveyt'te vatandaşlara ait 23.3 milyar dolarlık borcu devletin ödemesine yönelik tasarı Kuveyt Milli Meclisi'nden geçti. Tasarı kanunlaşırsa borç ödemeleri yeniden düzenlenecek ve hükümet bunları 10 yıllık süre içerisinde ödeyecek. Hükümetin plana karşı çıkmasına rağmen yapılan oylamada 35 evet, 22 hayır oyu çıktı. Finans Bakanı Mustafa El Şimali, teklifi hatalı ve uygulanamaz ve anayasa bakımından şüpheli bulduklarından dolayı reddettiklerini söyledi. El Şimali, planın gerçekleşmesi halinde ülkenin kanuni ve finansal sisteminde güvensizlik ve yapılan anlaşmalara karşı saygısızlık oluşacağını savundu.

Suudi pasaportlarına vize muafiyeti geldi
RESMİ
Suudi pasaportlarına Türkiye vize muafiyeti uygulayacak. Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, resmi pasaport sahibi Suudi Arabistan Krallığı vatandaşları, Türkiye'ye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerde, toplam kalış süresi 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaf tutulacak.
BİZE ULAŞIN