Erdoğan: Samsun-Adana'yı nihayetlendirmek istiyoruz

Başbakan Erdoğan, Rusya'ya dün hareketinden önce yaptığı açıklamada, doğalgaz ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan Rusya ile yeni adımı Samsun-Adana boru hattıyla atacaklarını söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel ANA uçağı ile dün saat 16.35'te Rusya'ya gitti. Başbakan Erdoğan ile birlikte; Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Tarım Bakanı Mehdi Eker ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Rusya'ya gitti. Erdoğan, Rusya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında Moskova'ya varır varmaz 200 kadar işadamı ile bir araya geleceklerini bildirdi. Son yıllarda, Rusya ile artan ve güçlenen ilişkilerle 2008 yılı sonu itibariyle 38 milyar dolara ulaşan bir ticaret hacminin yakalandığına işaret eden Erdoğan, turizmde de ikinci sıraya Rusya'nın oturduğunu kaydetti. Erdoğan, şöyle devam etti: "Her şeyden öte, bizim enerji alanındaki birinci sırada en önemli ortağımız Rusya Federasyonu. Doğalgazı büyük ölçüde bu ülkeden karşılıyoruz. İnşallah şimdi yeni bir adımı da Samsun-Adana arasındaki ham petrol boru hattında atacağız. Bu konuyla ilgili olarak da İtalya-Rusya-Türkiye arasında böyle bir çalışma devam ediyor. Bu seyahatimizde bunu bir neticeye vardırmanın gayreti içerisindeyiz".

TAM GÜN'E DESTEK

Başbakan Erdoğan, AK Parti grup toplantısındaki konuşmasında ise Tam Gün Yasası olarak bilinen düzenlemeye karşı çıkanları eleştirdi. Erdoğan, şu mesajları verdi:

TAM GÜN YASASI:
Hekimlerimizin yoğun işgününden sonra özel muayenehanelerine giderek tedavi ve kontrol sorumluluğu üstlenmelerine gerek kalmayacak. Arzu eden hekimler bunun yerine hastanelerde mesai sonrasında hizmet verebilir. Personelin ek ödemesi artırılacak.

HEKİMLERE ZAM: Pratisyen hekimlerin maaşları yüzde 43, uzman hekimlerin maaşı yüzde 71, klinik şef ve şef yardımcılarının maaşları yüzde 80 oranında artırılacak. 25 yıl çalışan bir pratisyen hekimin emekli maaşı yüzde 44, uzman hekimlerin maaşı yüzde 82, şef ve şef yardımcılarının maaşları yüzde 100 oranında artırılacak.

ARACILAR ORTADAN KALKACAK: Sağlık kuruluşunu ve hekimini seçme hakkı uygulaması daha da yaygınlaştırılacak. Özel muayenehanelerde sadece para ödeyebilenin hekimini seçmesi de bitecek.

SAĞLIKTA DEVRİM:
Biz, Cumhuriyet tarihinde sağlıkta en büyük devrimi gerçekleştirdik. Kapısından içeri adım atma fırsatını bulamayan vatandaşım, o lüks hastanelere girebilir hale geldi. 8-10 kişinin yattığı koğuş sistemi hastaneler, -affedersiniz- koskoca koridor boyunca bir tuvalet... Sağlam girsen içinden hasta çıkarsın. Böyle bir dönem... Biz şimdi bunları değişime tabi tuttuğumuz gibi, yeni hastanelerde 1-2-3 kişilik odalarla farklı bir hastane anlayışını getiriyoruz.

MERMERE DAMLA DAMLA: Hastane kapılarında ilaç almayı bekleyen vatandaşları, bu sıkıntıdan kurtaracağımızı söyledim. Vatandaş sabah namazından sonra kuyruğa giriyor ve sıranın ne zaman geleceğini bilemiyor. Mermere damla damla su vuracak ve mermer de hedef gerçekleşecek.

BAHÇELİ MECLİS'İ MARKETE ÇEVİRDİ
Başbakan Erdoğan, emeklilere yapılan zammı eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de şöyle eleştirdi: "Sayın Bahçeli çıkmış emeklilere yapılan zamları güya protesto ediyor. Meclisi markete çevirmiş. Önlerine unu, bulguru doldurmuş güya bizim yaptığımız zamları eleştiriyorlar. Bu kadar mahirdiniz, bu kadar başarılıydınız, milletin size verdiği 5 yıllık iktidar görevini niçin 3,5 yılda bırakıp da kaçıp gittiniz?

"ECZANELERLE ANLAŞIRIZ"
Bakıyorsunuz, hastanelerde işi durduracaklarmış. Ameliyat masasında, benim vatandaşım, beyefendiler eylemi bitirsin gelsin de ondan sonra ameliyat için bekleyebilir mi? Tababet yemininde böyle bir şey yok. Eczaneleri kapatıyorsun. Öyle şey olur mu? Atılması gereken adım neyse, biz o adımı atarız. Şu dernekmiş bu dernekmiş dinlemeyiz. Şu anda sorumlu olan birlik, ilgili bakanımla -davetini yapmıştır- ya oturur anlaşır, oturmadığı takdirde de bütün eczanelerle anlaşmalarımızı yapar, yolumuza devam ederiz." Eczacıların bugün Cumhurbaşkanı'yla görüşmesi bekleniyor.
BİZE ULAŞIN