"Davos'a gitmeyeceğim"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "2009 yılı bütçe uygulama sonuçları"nı açıkladığı basın toplantısının ardından gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

*Bütçe performansının beklenenden iyi olması gelirlerdeki yaklaşık 9 milyar TL'lik artıştan kaynaklandı

*Gelir artışında geçen yılın ikinci yarısında aldığımız tedbirler etkili oldu

*Gelir vergisi reformu üzerinde çalışıyoruz

*2009 bütçe performansı bize iyi bir baz sağlıyor, 2010'da hedefleri rahat şekilde tutturma imkanı sağlayabilir

*Bankalara getirilen yeni harcın 400 milyon TL gelir yaratması bekleniyor, bunun vatandaşa yansıtılacağını sanmıyorum

*Geçen yıl ertelediğimiz harcama olmadı hatta bazı harcamaları öne aldık

*Ben de Davos'a gitmeyeceğim

2009 YILI BÜTÇE UYGULAMA SONUÇLARI

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2009 yılında merkezi yönetim bütçe giderlerinin 267,3 milyar lira civarında olduğunu belirterek, bütçe gelirlerinin 215,1 milyar lira, bütçe açığının ise 52,2 milyar lira olarak gerçekleştiğini söyledi.

Maliye Bakanı Şimşek, düzenlediği basın toplantısıyla 2009 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmelerini açıkladı.

Şimşek, 2009 yılı merkezi yönetim bütçe giderlerinin 267,3 milyar lira civarında olduğunu ifade ederek, faiz hariç bütçe giderlerinin 214,1 milyar lira, bütçe gelirlerinin ise 215,1 milyar lira olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Bakan Şimşek, bu çerçevede bakıldığında 2008 yılında 17,4 milyar lira olan bütçe açığının bu yıl ise 52,2 milyar lira olduğunu söyledi.

Bütçe açığının orta vadeli mali programda öngördüklerinin çok altında gerçekleştiğine dikkati çeken Şimşek, ''Yani yaklaşık 10 milyar lira altında gerçekleşmiştir. Bu da Milli Gelirin yaklaşık yüzde 1,1'ine tekabül etmektedir. 2009 yılında bütçe açığı orta vadeli mali programda öngördüğümüz gibi yüzde 6,6 olarak değil, Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın yaklaşık yüzde 5,5'i olarak gerçekleşmiştir'' dedi.

ARALIK AYI BÜTÇE GERÇEKLEŞMELERİ

Maliye Bakanı, Aralık ayı bütçe gerçekleşme rakamlarına da değinerek, son aylarda bütçe sonuçlarının beklentilerinden daha iyi bir performans gösterdiğini, özellikle de Aralık ayının öngörülerinden çok daha iyi performans ortaya koyduğunu ifade etti.

Aralık ayında Merkezi Yönetim Bütçe giderlerinin 27,7 milyar lira, bütçe gelirlerinin 21,9 milyar lira olduğunu belirten Şimşek, bütçe açığının ise yaklaşık 5,9 milyar lira olduğunu, faiz dışı açığın ise 4,8 milyar lira olarak gerçekleştiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN