'Üyelere enflasyon üstünde zam yaparsak ayağımıza ateş ederiz'

Tarihi futbol yayın ihalesini 321 milyon dolara kazanan Digiturk'ün Genel Müdürü Ertan Özerdem "Üyelere enflasyonun üstünde zam yaparsak kendi ayağımıza ateş ederiz. Açığı 1 - 2 yıl biz karşılayacağız" dedi

Türkiye Futbol Fedarasyonu'nun düzenlediği yayın ihalesinin canlı yayın haklarını içeren A paketini yıllık 321 milyon dolarlık bedelle kazanan Digiturk'ün maliyetin altından nasıl kalkacağı konuşulmaya başladı. Digiturk Genel Müdürü Ertan Özerdem ihalenin bedelinin gerçekten çok yüksek olduğunu kabul ederek maliyeti çıkarmak için zam yapmanın en kolay yol olduğunu ifade etti. Özerdem, "Zaten ilk akla gelen şey zam yapmak. Bu çok kolay. Ancak bizim futbol izleyicisini artırmamız lazım. Bunun için zam yapamayız. 1 veya 2 yıl açığı biz karşılayacağız. Yani zam yok. Normal enflasyon oranı dışında zam yapmayacağız. Yapmamız gereken şey ürünün kalitesini artırmak. Bunun için kulüplerin ve federasyonun bir araya gelip zaten bilinen çözümleri uygulamaya koymak. Yoksa bizde insanlar futbol konuşmayı sevse de izlemek için para ödemeye yanaşmıyor. Bunun için daha kaliteli bir lig olmalı. İhale bedeli konusunda yarıştığımız ligler gibi hızlı futbol oynanmalı" diye konuştu.

KALİTE ARTMALI
"Digiturk maliyetin altından kalkamazsa kulüpler bir daha böylesine yüksek bir yayın gelirini asla elde edemez" diyen Özerdem, atılması gereken adımları şöyle özetledi: "Öncelikle seyir zevkini artırmak için hepimizin çalışması lazım. Geçmişte olanları unutup hakem hatalarına yoğunlaşmak yerine futbolun güzelliklerine yoğunlaşmamız gerek. İyi ürünün alıcısı çok. Bugün Kurtlar Vadisi dizisini popüler yapan şey ürünün kalitesi. Her maçta insanları bu şekilde ekranlara kilitlemeliyiz. Bugün başlasak 2 yıl sonra ektiklerimizin meyvesini toplarız."
BİZE ULAŞIN